
V utorok v noci začalo mierne popŕchať. Na mokrej ceste na Furdekovej dostala trojica mladých šmyk. Policajti, ktorí išli okolo, zaparkovali auto a zapli svetelný maják, aby si ostatní vodiči ľahšie všimli, že na ceste je prekážka.
„Najhoršie je ticho vo vysielačke. Keď sa niečo deje, keď je rušno, chalani ani nevedia, ako im ubehne noc,“ vysvetľuje šéf pohotovostnej motorizovanej jednotky Pavel Brath. Už vieme, o čom hovorí. Dve noci sme s ním prejazdili po Bratislave. Počas prvej – sviatočnej sa zdá, že aj zločinci si ctia pamiatku zosnulých. Je Sviatok všetkých svätých a Bratislava zostáva pokojná. Nespia len policajti, zopár prostitútok na Krížnej a Vajanského a od polnoci ani trojica napadnutých bezdomovcov. „Zaútočili na nás dvaja, boli mladí, asi 25-roční, mali kukly. Začali nás biť a kopať. Kričali, že máme zmiznúť, vraj tu nemáme prečo spať,“ rozpráva jeden z bezdomovcov. Hneď po útoku bežal do neďalekej Ekonomickej univerzity a zavolal stopäťdesiatosmičku. My sme pod Prístavný most dorazili do piatich minút, tesne pred nami tam už prišli dve hliadky. Pod mostom horelo. Útočníci zapálili bezdomovcom ich prístrešok z pneumatík a dreva. „Zhoreli mi doklady,“ trápilo jedného najviac.
Do desiatich minút boli pod mostom aj „psíčkari“ – hliadka so psami. Ani psy však v okolitom lužnom lese už nikoho nenašli. Psíčkari dorazili pod most z hranice. Predtým tam takmer dve hodiny prehľadávali les. Colník vraj na hranici videl niekoho bežať. Tentokrát však psy stopu nechytili. „Utečencov je stále viac. Je s nimi problém, často majú žltačku či svrab. Keď ich odvezieme, treba vydezinfikovať auto, policajti strávia hodiny v nemocnici,“ vysvetľuje P. Brath.
„V každom bratislavskom okrese sú v noci dve hliadky (auto s dvoma policajtmi – pozn. autorky) a jedna alebo dve hliadky s dvojicou psov. V zálohe sú pripravení špecialisti na výbušniny a zásahová hliadka na ochranu chránených objektov,“ vysvetľuje P. Brath. Cez vysielačku majú všetci spojenie s operátorom, ktorý odpovedá na volania na linku 158.
Počas Sviatku všetkých svätých bolo v meste 14 hliadok. A okrem nich naša – so šéfom pohotovostnej motorizovanej jednotky P. Brathom. „Tak šesťkrát do mesiaca som vonku aj ja, kontrolujem hliadky, čo robia, či majú v poriadku výstroj. A občas nás môžu skontrolovať aj nadriadení.“
Keď nič iné, aspoň vodiči
Počas pokojnej noci ako táto policajti kontrolujú autá. Bratislavský rekord – 4,09 promile však v túto noc nikto neprekonal. Prichytiť aspoň vodiča je tiež motivácia – policajti sú totiž odmeňovaní podľa toho, koľko chytia páchateľov. Najviac sa ráta, keď páchateľa chytia z vlastnej iniciatívy – všimnú si podozrivé správanie, pri náhodnej kontrole objavia napríklad veci z lúpeže alebo ukradnuté auto. Páchateľ chytený po hlásení na číslo 158 má menšiu cenu.
„V Bratislave sú najčastejšie krádeže hliníka, rozoberajú zastávky, značky, držadlá na dverách v panelákoch. To robia nonstop. Často nás volajú k rodinným hádkam, drobným výtržnostiam,“ hovorí P. Brath. „Rastie aj fyzické násilie a čoraz viac sa používajú zbrane. Ľudia si vyhrážajú nožmi, pištoľami. Nedávno chcel chlapík zaparkovať na Heydukovej. Miesto však strážil iný chlap. Čakal, mali mu vraj niečo doviezť. Parkujúci si však nedal povedať, a tak naňho chlap, čo strážil miesto, vytiahol pištoľ.“
Pri výtržnostiach zvyknú asistovať aj vyhadzovači v kluboch. Radi využijú príležitosť pobiť sa. „Zavolali nás, že v Harley Davidson sa traja vyhrážajú nejakému Tunisanovi. Jeden z vydieračov mal zbraň Taurus 357 Magnum. Keď sme prišli, vydierači už ležali v kaluži krvi. Namiesto na stanicu ich museli odviezť do nemocnice,“ opisuje zásah vyhadzovačov Miro, jeden z dvojice služobne najstarších policajtov. V Bratislave slúži už 18 rokov.
„Skontrolovali“ sme ho na hliadke v Prievoze. „Po roku 1989 sa zlomili hlavne drogy. Predtým to bola rarita, ešte tak toluén sa fetoval. Teraz už dvanásťročné deti poznajú drogy,“ spomína. Narástla vraj aj agresivita, najmä u mladých. „Pred týždňom sme v Podunajských Biskupiciach chytili piatich chalanov, najmladší mal 14 rokov, ako prepadli jedenásťročného chlapca. Išiel po ulici a telefonoval. Ukradli mu mobil. Boli to Rómovia, keď sme ich chytili, veľmi dobre vedeli, čo majú povedať. Vraj – nedávajte mi putá, lebo oznámim, že to bolo rasovo motivované.“ Miro patrí k najstarším policajtom. Ostatní sú väčšinou mladí, slobodní. A v pohotovostnej motorizovanej jednotke je aj jedna žena. „Patrí medzi najlepších, zotrie mnohých chlapov. Nebojí sa. Najväčší prípad, ktorý zatiaľ objasnila, bola vražda. Pohádali sa dvaja robotníci, ona chytila páchateľa,“ hovorí P. Brath.
Riziková Bratislava
Policajti kontrolujú vodičov, my zase policajtov. Krátime si čas. Zastavujeme na Vajnorskej. Stoja tam Milan a Peter. „Je spln, vtedy ľudia blbnú. Je to strašné, bitky v rodinách, na ulici. Všetci sa bijú,“ hovorí Milan. Sviatok má však väčšiu moc ako mesiac. Inak si pokoj nemôžeme vysvetliť.
Milan už tretí rok dochádza do služby v Bratislave z Detvy. „Dedina je iná ako mesto. Tam sú len krčmové bitky. A hneď o všetkom každý vie, každý každého pozná. V meste to žije, ľudia nespia, volajú o tretej, štvrtej v noci, keď vidia niečo podozrivé z okna. Chcú však zostať anonymní, boja sa a nepovedia meno,“ porovnáva. Služba v meste sa mu páči, chýba mu však rodina. Tá zostáva v Detve.
Milan, keď slúži, prespáva v policajnej ubytovni. „Už päť rokov policajtom nepridelili žiadny byt. A napíšte radšej o tom, aké máme slabé platy,“ radí Milanov kolega Peter. V Bratislave má okrem platu policajt aj rizikový príplatok – najvyšší na Slovensku.
Povinnosťou policajta, ktorý chytil páchateľa, je však aj prísť svedčiť na súd. „Keď ma po polroku zavolajú na súd, často si to už ani nepamätám. Je toho veľa, nedá sa zapamätať si presne každý prípad,“ vysvetľuje Milan.
Neposlušný poslanec
Sviatočná noc bola pokojná. Aká je však bežná noc v Bratislave? Aby sme mohli porovnávať, vyrazili sme do ulíc ešte tento utorok. V aute si k našej pôvodnej zostave prisadli aj dvaja redaktori TV Naša Bratislava. S kapitánom Brathom jazdia po nočných uliciach každý druhý utorok. Všetko, čo sa stane, môžu Bratislavčania sledovať vo štvrtok v relácii Krimištúdio.
Noc vyzerá pre nás sľubne, aj na Krížnej je viac prostitútok ako vo sviatok. Dokonca pracujú aj prostitúti na Blumentálskej.
TV Naša Bratislava mala zatiaľ „šťastie“. Natočili už krádeže hliníka, vlámania, havárie a zopár opilcov. Práve oni pred dvoma týždňami nafilmovali, ako polícia zadržala poslanca Farkaša. Ako to vtedy bolo?
„Počas prípravy relácie sme počuli rádiohlásenie, že polícia zadržala na Dunajskej pred reštauráciou Koník opitého vodiča. Keď sme tam šli, nevedeli sme, o koho ide. Až tam sme zistili, že je to poslanec. Na slušné, podotýkam, veľmi slušné výzvy polície odmietal vystúpiť. Keď zbadal kameru, začal sa riadiť pokynmi polície. Na kameru ešte povedal – vidíte, akí ste špinaví, kameru ste na mňa zavolali,“ hovorí vedúci relácie Krimištúdio Jaroslav Gründler.
Samovražda na začiatok
Utorková noc žiadne prekvapenia nepriniesla. Asi po hodine jazdy, o 23.10 sa vo vysielačke ozvalo hlásenie. Operátor hovoril niečo o visení, vodárňach a kanalizáciách oproti reštaurácii Riviéra. Keď sme tam prišli, na mieste už boli dve hliadky. Noc sa začala smutne, manžel, ktorý prišiel domov, našiel svoju 51-ročnú manželku obesenú. Filmovanie ani fotenie nie je namieste.
Až po hodine jazdy Rádio Express v našej vysielačke opäť vystrieda hlásenie – „Furdekova… dostal šmyk, ide vymieňať koleso na ceste, tak mu tam dáme aspoň jeden maják.“ Tentoraz sa nič vážne nestalo, len vodič je prekvapený. „Som trochu šokovaný. Musím už jazdiť len po cestách, ktoré poznám. Inak je vždy nejaký problém. Len pred mesiacom som to auto vybral zo servisu,“ vysvetľuje. Na upozornenie policajta, že neprispôsobil jazdu povrchu vozovky, odpovedá, že predsa šiel šesťdesiatkou. „To je jedno, aj keby ste šli dvadsiatkou a stane sa to, neprispôsobili ste svoju jazdu,“ vysvetľuje originálny paragraf policajt. Našťastie, dnes je to len s upozornením. A drobnou pomocou.
Okolo polnoci popri nás prefrčí auto bez svetiel. Policajti z obvodného oddelenie si ho už všimli. So zapnutým majákom ho sledujú. Vodič si však z nich očividne nič nerobí. Pokúša sa zmiznúť v uliciach medzi panelákmi.
Novinárska smola
Kolegovia z televízie sú zúfalí. Na kamere je šesť minút filmu. Väčšinou však len nočné zábery z idúceho auta alebo zábery na nášho šoféra Pavla Bratha. Potom ešte byt, v ktorom sa stala samovražda, a výmena kolesa. „Mali ste tu byť okolo šiestej. To sme mali pekný zásah. Chlapi v kuklách vykradli potraviny v Ivánke. Predavačka si však stihla zapísať ich ešpézetku. Zavolala a chytili sme ich v Bratislave. To by boli pekné zábery, mali sme ich na zemi, s kuklami,“ ľutuje sklamaných novinárov policajt Mário.
Nezostáva iné, len obchádzať hliadky, ktoré zastavujú vodičov. Jeden z nich mal smolu. Nafúkal 0,47 promile. Domov sa už svojím autom nedostane. Minimálne na štyri mesiace bude bez vodičského preukazu. „Najčastejšie sa nás pokúšajú podplatiť práve opití vodiči. Vedia, že budú rok bez vodičského a nakoniec ich ešte čaká súd, kde aj tak zaplatia pokutu. Tak sa pokúšajú podsunúť nám tú päťstovku hneď. Korupcia však nemá v polícii čo robiť. Keď si niekto vezme peniaze, väčšinou sú to len mladí policajti, ktorí skúšajú pracovať u polície. Prídu, takto si zarobia a nevadí im, keď ich vyhodíme, nájdu si inú robotu. Tento rok som dal návrh na prepustenie štyroch ľudí. Ja by som nemohol niečo vziať, ako by som sa pozrel kolegom do očí?“ vysvetľuje P. Brath.
Zobrať úplatok od opilca v Bratislave je ťažké aj preto, že nie každá hliadka má dreger (prístroj na kontrolu alkoholu). Ak zastaví kľučkujúceho vodiča hliadka bez prístroja, nahlási to do vysielačky a na miesto musí prísť hliadka s dregerom. Na viac prístrojov polícia nemá peniaze. „Teraz som bol v Amerike, tam by sa to nemohlo stať. Keby som zastavil vodiča a on by musel čakať na dreger, podal by na mňa trestné oznámenie,“ hovorí sklamaný Mário. Vodič na Slovinskej si na prístroj počkal a navyše ani nenafúkal. Mal právo byť nahnevaný. Pokojný však bol najmä vďaka kamere. Tá robí divy. Ak je pri kontrole kamera, vodiči vraj hneď rozumejú, o čo ich policajt žiada.
Utorňajšia noc bola pokojná, zlyhali aj osvedčené miesta s najväčšou kriminalitou – Bratislava II a Petržalka – Rovniankova aj Pentagon. Sú tri hodiny, zdá sa, že sa už nič nestane. Ideme domov. Keď vystupujem z auta v Devínskej Novej Vsi, vo vysielačke sa ozve: „Na parkovisku pri zimnom štadióne niekto vraj vykráda auto.“ Určite tam vyštartovali všetky bratislavské hliadky. Konečne trošku adrenalínu na zahnanie spánku.
****
Na parkovisku sa skutočne pokúšali ukradnúť nový Volkswagen Golf. Páchateľa pohotovostná motorizovaná hliadka chytila.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ,
FOTO – AUTORKA