Jozef Pacacha, hovorca sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV: „Ak má občan alebo spoločenská organizácia pochybnosti o činnosti vyšetrovateľa, má možnosť obrátiť sa so sťažnosťou na príslušného prokurátora. Naše kontrolné orgány a inšpekcia nie sú orgány činné v trestnom konaní, nie sú teda kompetentné prešetrovať činnosť vyšetrovateľov. Vyšetrovateľa môžeme stíhať, iba ak spáchal trestný čin.“
Stanislav Ryban, hovorca sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností Policajného zboru SR: „Len preto, že má poškodený inú farby pleti ako útočník, ešte nemožno robiť záver, že išlo o rasovo motivovaný trestný čin. Ak poškodený pri výsluchu uvádza fakty, ktoré s prípadom nesúvisia, vyšetrovateľ ich nemusí zaprotokolovať, je to na jeho posúdení.
Ale v zásade platí, že po prečítaní zápisnice má poškodený alebo svedok právo žiadať, aby bola zápisnica doplnená, alebo aby v nej boli vykonané opravy v súlade s jeho výpoveďou.
Ak podľa poškodeného vyšetrovateľ/ka koná v rozpore so zákonom, môže sa sťažovať aj u dozorujúceho prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa.
Ak ide o tvrdenie proti tvrdeniu, treba prípad posudzovať individuálne. Aj na súde platí – v pochybnostiach v prospech obžalovaného – to je jedna zo zásad trestného konania. Myslím si, že aj v tomto prípade by bolo správne takto postupovať. Radšej nech vinník ujde trestu, ako by mal byť potrestaný nevinný.“ (jm)