
Pakistancovi podpálili auto. Zhorelo až na kostru. FOTO - ARCHÍV
ráno a po šiestej večer sa vám ozve záznamník, počas dňa je tím odborníkov pripravený poskytnúť radu i odbornú pomoc ihneď.
„Podali sme už desiatky trestných oznámení,“ povedal nám koordinátor aktivít iniciatívy Ľudia proti rasizmu Ladislav Ďurkovič. „Rozpracovaných máme vyše päťdesiat káuz. Týkajú sa rasovo motivovaných útokov, ublížení na zdraví, ale máme tu aj sťažnosti obetí na postup polície.“
Práve teraz riešia prípad občana z Pakistanu, ktorý tu žije už pätnásť rokov a pracuje ako inžinier v strojárskej firme. S prejavmi rasizmu a netolerancie sa predtým stretával ojedinele, pre farbu pleti mu občas nadávali a opľúvali ho. V poslednom čase však problémy pribudli. Pred jeho domom sa začali pravidelne schádzať neonacisti a heilovali. Oznámil to polícii, ale nič sa nedialo. Až raz naňho otvorene zaútočili.
„V obytnej štvrti mu dokonca podpálili auto,“ povedal Ďurkovič. Poškodený podal trestné oznámenie, ale vyšetrovateľ odmietol do zápisu uviesť nadávky, ktorými ho častovali útočníci, a heilovanie zľahčil.
„Policajt pri výsluchu dokonca povedal, že keď bol malý, tiež sa k nim hlásil a povedal to v prítomnosti útočníkov,“ dodáva Ďurkovič. Čin označil len ako ublíženie na zdraví a škodu na majetku, nie ako rasovo motivovaný. Do záznamu neuviedol, že obeť útočníkov pozná. „Bol to úplne neštandardný postup,“ uzavrel Ďurkovič.
Po tom, čo sa Pakistanec ohlásil na linke proti rasizmu, aktivisti navštívili vyšetrovateľa. Nahliadli do spisu a podali na inšpekciu ministerstva vnútra sťažnosť na postup polície. Sami spracovali kompletnú výpoveď obete a podali žiadosť, aby bola zaprotokolovaná. Spis poslali na príslušné krajské oddelenie vyšetrovania a požiadali o nového vyšetrovateľa.
„Na políciu však nielen tlačíme, dôležité je, že s ňou aj spolupracujeme. Členovia našej organizácie sú v pracovnej skupine zameranej na rasovo motivovanú trestnú činnosť, ktorá pracuje pri prezídiu policajného zboru,“ zdôraznil Ďurkovič.
Za dôležitý vo svojej činnosti považujú aktivisti aj monitoring organizácií, ktoré propagujú či podporujú potláčanie ľudských práv a slobôd, najmä komunity neonacistov.
„Odhadujeme, že ich je na Slovensku okolo päťtisíc. Propagácia, koncerty a iné ich aktivity sú prípravou na rasovo motivované útoky, násilie je náplňou ich života. Snažíme sa preto zozbierať o nich čo najviac informácií sami, ale chceme informovať aj verejnosť, kde takéto informácie môžu podať. Polícia o to totiž doposiaľ buď nejavila záujem, alebo to nevedela spracovať. Preto sme okrem telefónnej linky zriadili aj e-mailovú adresu: monitoring@rasizmus.sk,“ povedal Ďurkovič. Dodal, že okrem iných už zmapovali neonacistickú kapelu Justícia a podali na ňu trestné oznámenie.
Dnešný deň je Medzinárodným dňom proti fašizmu a antisemitizmu.