Nakrúcanie videa filozofa Miroslava Marcelliho na domácom balkóne (snímka vľavo) patrilo k projektu Hranice, ktorý je súčasťou festivalu Bratislava v pohybe. Na snímke vpravo Sabina Holzerová a Katarína Mojžišová ako spartakiádničky. FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ a SABINE MAIER
a rozprávali sa o hraniciach rýchlosti. Nakrúcalo sa aj pred Carrefourom, na streche filozofickej fakulty a u profesora filozofie Marcelliho doma. Témou multižánrového sprievodného projektu festivalu Bratislava v pohybe, sú totiž hranice.
Pracovná skupina, pozostávajúca z umelcov a organizátorov z Bratislavy a Viedne, sa niekoľkokrát stretla v oboch mestách, aby vytvorila koncepciu a plán projektu. Vybrali sa účastníci, ktorí sa venujú tancu, performance, výtvarnému umeniu, filmu, teórii alebo vede. Svoje videnie však ponúknu aj politológ, filozof, literát či psychologička.
Všetci spolu počas dvoch týždňov vytvárali tvorivé laboratórium, ktoré odvčera v priestoroch Kino Café na Obchodnej otvorili verejnosti. "Duty free fiction" ponúka možnosť zapojiť sa, pohovoriť si alebo sa len prísť pozrieť. Kaviareň nie je miestom prezentácie, ale interakcie, základňou pre umelcov inak behajúcich po meste a zháňajúcich materiál.
Takto vznikol aj program nazvaný Spartakiáda. Sabina s Katarínou našli v antikvariáte fotografiu zo spartakiády z roku 1975. "Je to fenomén," hovorí Sabina. Spartakiády si naštudovala a s Katkou nakrútili v kúpeľoch Centrál, ktoré sú už roky zavreté, krátky film. "Je to naša tanečná pocta spartakiáde," hovoria čerstvé akvabely, ktoré sa podujali v rozbitých zvyškoch bazéna napodobňovať synchrónne plávanie. V plavkách, žiarivom mejkape a so štipcami na nosoch. "Bolo namáhavé stále sa tak kŕčovite usmievať. Cítila som sa ako ruské dievčatko, ktoré dáva kvety súdruhovi Stalinovi," hovorí Katarína Mojžišová. Do spartakiády sa nikdy nezapojila, pretože keď sa konečne ocitla v ročníku, kde ju mali pripravovať, prišla revolúcia. Výsledok svojho snaženia predstavia divákom už zajtra a v sobotu.
Zajtra je na programe prednáška rakúskeho politológa Anreasa Priberskeho a literárnej teoretičky Eleonóry Krčméryovej (na tému Outsideri). V sobotu od bude čítať Ricard Dencer a tanečný a divadelný teoretik Peter Stamer. Slovenskú stranu tu zastupujú choreografka Katarína Mojžišová, režisér a spisovateľ Silvester Lavrík, filozof Miroslav Marcelli, herečka a psychologička Alena Grimcová a filmár a hudobník Braňo Špaček.
DOROTA KRÁKOVÁ
Bratislava v pohybe
Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe otvorí v sobotu už svoj ôsmy ročník. Renomovaní tanečníci z ôsmich krajín vystúpia na doskách divadla Aréna, Stoka a v A 4 - nultom priestore do 30. mája.
Festival otvorí predstavenie Roztomilé francúzskej choreografky Nathalie Pernetteovej. Ďalej sa predstavia Russell Maliphant z Veľkej Británie, víťaz choreografickej súťaže z Nemecka Gerhard Maa, nórske zoskupenie Jo Stromgren Kompani, skupina LISHE z Talianska a Mary O'Donnellová z Holandska.
Najnovšie trendy súčasného tanca z americkej produkcie bude prezentovať skupina Peggy Piacenza s predstavením For whom I am za originálneho hudobného sprievodu známeho skladateľa Freda Fritha.
Organizátori pripravili i dve tvorivé dielne. Prvú o tanečnej technike v divadle Aréna, druhú o kompozícii a technike súčasného tanca.
Sprievodným podujatím festivalu je rakúsko-slovenský projekt Hranice, prepájajúci rôzne umelecké formy. Od pondelka sa môžu prísť návštevníci podeliť o svoju skúsenosť s témou hraníc do Kino café. (tasr, sita)