
FOTO SME - PAVOL MAJER
Špičkový prístroj, aký sme na Slovensku dosiaľ nemali, pribudol pred dvoma týždňami do laboratórií Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU (do 1. júna Chemickotechnologická fakulta STU). Ide o monokryštálový difraktometer Siemens P4X-RAY v hodnote okolo desať miliónov korún. Prístroj poslali z York University v kanadskom Toronte ako dar svojmu dlhoročnému spolupracovníkovi profesorovi RNDr. Milanovi Melníkovi, DrSc. (na snímke), ktorý na STU už desať rokov vedie Katedru anorganickej chémie a je priekopníkom bioanorganickej chémie (interdisciplína medzi anorganickou chémiou a biológiou, ktorá študuje funkciu kovových iónov v živých systémoch, človeka nevynímajúc).
Keďže profesor dar vzápätí venoval fakulte, vysokoškolskej vede na Slovensku tak prispel približne šestinou sumy, ktorú vláda vlani schválila na rozvoj vedy pre všetky naše vysoké školy spolu.
„Pomocou tohto prístroja môžeme vidieť vnútornú štruktúru chemických látok, povedzme, ako sú vo vode, teda v H2O, naviazané atómy vodíka na kyslík, ako aj vzájomné väzby medzi atómami vodíka, alebo že kuchynská soľ - NaCl - má kubickú štruktúru, kde každý atóm sodíka je obklopený šiestimi atómami chlóru a každý atóm chlóru šiestimi atómami sodíka,“ približuje funkcie prístroja laikovi profesor Melník.
Skúmanie a poznanie vzájomných väzieb medzi štruktúrou a vlastnosťami chemických látok je významné napríklad pri vývoji nových druhov liekov. Profesor Melník o tom hovorí: „Na základe štruktúry môžeme zistiť, prečo nejaký liek je a iný nie je dostatočne účinný, a pri nových liekoch zas prognózovať, či a nakoľko budú účinné alebo neúčinné. Bez dokumentovania štruktúry sa dnes už prakticky nedá zaregistrovať nový liek.“
Čomu však slovenský profesor vďačí za dar, ktorý svojou hodnotou ďaleko presahuje bežnú vďačnosť?
„S York University spolupracujem už viac ako dvadsať rokov. Prakticky každý rok tam trávim dva až tri mesiace, niekedy to bolo i podstatne dlhšie. Mal som a stále mám ponuky zostať tam natrvalo, s vďakou ich vytrvalo odmietam. Dar je ocenením môjho pedagogického i vedeckého prínosu pre túto kanadskú univerzitu. Zvýšila sa jej bonita a odrazilo sa to aj na jej honorovaní zo štátnej pokladnice. V Kanade nie je totiž pre prídel financií od štátu rozhodujúci počet študentov na univerzite, ale jej prínos z hľadiska vedy.“
Katedra anorganickej chémie STU bude môcť po zapojení monokryštálového difraktometra poskytovať servis v tejto oblasti pre univerzity, SAV a pre firmy z celého Slovenska. Potrvá však ešte asi mesiac, kým sa s prístrojom bude dať pracovať. Pre úzky vchod do výťahu ho totiž museli rozobrať a potom aj rozšíriť vchod do miestnosti, v ktorej bude prístroj pracovať.