rónové centrum má stáť v Karlovej Vsi v priestoroch a areáli metrologického ústavu. Plná miestnosť svedčila o tom, že aj napriek odbornej problematike ľudia chcú vedieť, čo to vlastne má v ich susedstve vyrásť.
Centrum vyvolalo v ľuďoch rozporuplné reakcie. Na jednej strane majú strach z rádioaktívneho pracoviska vo svojej blízkosti, na druhej strane si uvedomujú hrozbu rakoviny a nechcú zastaviť niečo, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť onkologicky chorým. Investor preto aj využitie v medicíne nesie ako vlajkovú loď projektu. Presviedča ľudí o nepatrných účinkoch na životné prostredie a ich zdravie. Pravdou však je, a jeho správa to uvádza, že 50 metrov od centra bude prekročená smerná hodnota radiácie desaťnásobne oproti limitu, ktorý povolil hlavný hygienik, vo vzdialenosti 100 metrov bude prekročená štvornásobne.
Veľmi nejasne sa doteraz prezentoval tiež polčas rozpadu rádionuklidov. Verejnosti sa hovorilo, že ich rádioaktivita sa stratí v priebehu niekoľkých minút až hodín. Cyklotrón však bude vyrábať rádionuklidy, ktoré budú žiariť aj 87 hodín, s čím sú spojené zvýšené nároky na skladovanie a zneškodňovanie týchto látok. Okrem toho správa nespomína medziprodukty, ktoré budú vznikať počas výroby. Tie môžu byť nebezpečnejšie ako konečné produkty.
Projekt za 6 miliárd korún podobné nejasnosti mať nemôže, nemôže ich mať už ani preto, lebo zásadne zmení charakter oblasti v okolí ústavu a zasiahne do životného prostredia. Neexistuje jeden nezávislý posudok, ktorý by projekt komplexne hodnotil. Investor uvádzal, že ho odobril renomovaný nemecký ústav, ako sa však ukázalo, nebola to pravda. Odborníci z inštitútu v Darmstadte síce hodnotili projekt, vstupné údaje im však nedali kompletné.
Do 12. decembra sa každý môže vyjadriť k projektu cyklotrónového centra na ministerstve životného prostredia.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Cyklotrón je zariadenie na urýchľovanie častíc a vyrábajú sa v ňom rádioaktívne látky. Tie môžu slúžiť pre zdravotníctvo na diagnostiku chorôb rakovinového pôvodu, ale aj na priemyselné využitie, pre chemický priemysel a pre armádu. Centrum budú okrem účelov pre medicínu využívať aj na priemyselnú výrobu a pre vedu a výskum. Projekt sa skladá z dvoch častí, prvou časťou je prebudovanie už existujúcxich priestorov priamo v ústave na PET kliniku, v nej bude jeden cyklotrón. Druhou časťou je postavenie novej budovy, tam by mali byť dva cyklotróny. Celý projekt stojí okolo 6 miliárd korún a financovať sa bude z ruských deblokácií.