
Podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov v Bratislave klesá počet obyvateľov, bytov sa stavia stále viac. Prevažujú u nás ženy.
FOTO SME - PAVOL MAJER
uktívnom veku (o 1,7 percenta), ale výrazne klesol počet detí. Toto percento je najväčšie, oproti roku 1991 je dnes v Bratislave o 43-tisíc detí menej, čo znamená pokles až o 9,2 percenta. Podľa demografa Borisa Vaňa z Infostatu možno tento trend pozorovať vo všetkých mestách na Slovensku. „Súvisí to všeobecne so situáciou v mestách. Konkurencia pre rodinu je väčšia, ľudia sa venujú iným veciam – kariére, práci, mnohí prichádzajú do Bratislavy hlavne za prácou. Pokles pôrodnosti nie je len v Bratislave, tu je však konkurencia pre rodinu najväčšia, je tu najviac iných možností.“ Jediným okresom z celého Bratislavského kraja, v ktorom stúpol počet obyvateľov, je Bratislava IV.
Nebývať, len pracovať
Pokles obyvateľstva podľa Borisa Vaňa ovplyvnili tri hlavné faktory: pokles pôrodnosti, menší migračný prírastok a to, že „Bratislavčania sa ťahajú von za mesto, tu pracujú, ale nebývajú.“
Podľa údajov magistrátu je v Bratislave denne o 180-tisíc ľudí viac, ako ich tu skutočne býva.
Napriek tomu v meste pribúdajú nové byty a domy. Od sčítania v roku 1991 sa počet rodinných domov zvýšil o 633 a počet bytov o 13 640. Podľa magistrátu sa ročne postaví okolo 1200 bytov.
Výstavba bytov a ich veľkosť sa však pomaly bude prispôsobovať trendu menších domácností. V súvislosti s poklesom pôrodnosti a znižovaním počtu obyvateľov mesto totiž očakáva postupný nárast jednočlenných, maximálne trojčlenných domácností.
Podľa dokumentu Strategické ciele rozvoja mesta sa k roku 2015 zníži aktuálny priemerný počet členov domácnosti z 2,43 na 2,24.
Žien je viac
Viac ako polovicu obyvateľov Bratislavy tvoria ženy. Hoci počet žien v posledných desiatich rokoch tiež klesol, ich percento na populácii sa mierne zvýšilo. Pri sčítaní v roku 1970 ich tu žilo viac ako 159-tisíc, o desať rokov 200-tisíc, v roku 1991 už 234-tisíc a tento rok 228-tisíc. Popri poklese obyvateľov je to však stále 53,2 percenta obyvateľstva a nárast oproti roku 1991 o 0,4 percenta. Mnohé ženy prichádzajú za prácou, ale často sa tu vydajú a zostanú žiť. Podobne ako 25-ročná Klára. „V Bratislave som zostala kvôli priateľovi, ja som zo Spiša, on je Bratislavčan. Ani jeden z nás by si na Spiši nenašiel prácu. Tento rok som skončila školu, odišla som do Anglicka, ale v septembri som sa vrátila a zobrali sme sa. Keby som si tu nebola našla takého skvelého priateľa, určite by som na Slovensku ani v Bratislave nezostala.“
Napriek tomu, že v Bratislave žije najviac obyvateľov bez vierovyznania, aj tu narástol počet veriacich. Rímskokatolíckej cirkvi v priebehu desiatich rokov pribudlo takmer 40-tisíc veriacich, evanjelikom asi päťtisíc, gréckokatolíkom okolo tisícky.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ