Včera ráno prepustili z nemocnice na Kramároch chlapca, ktorého v sobotu večer pred petržalským Domom kultúry Lúky zranili skinhedi. Bol jedným z dvojice, ktorú po útoku museli ošetrovať zdravotníci. Asi päťdesiat skinhedov napadlo skupinu mladých ľudí, ktorí šli na koncert punkovej skupiny Konflikt. Bili ich bejzbalovými pálkami, tyčami a hádzali do nich sklené fľaše, kamene a tehly. Polícia prišla na miesto po bitke, po telefonickom upozornení občanmi. Ako uviedla hovorkyňa polície, nič vážne sa nestalo. Zranený chlapec mal dve bodné rany na chrbte, dve rany na temene hlavy po údere bejzbalovými palicami, všetko ľahšie zranenia. Jeho priateľka odišla z nemocnice s rukou v sadre.
„Vystúpili sme z autobusu, spadla pred nás fľaša, niekto niečo zakričal a vtom sa na nás vyrútili. V rukách mali tyče, bejzbalky,“ spomínal 16-ročný chlapec, keď včera opúšťal nemocnicu. „Utekal som s frajerkou a chytili nás. Odstrčil som chalana, ktorý napadol moju frajerku, jej sa podarilo ujsť. Na mňa sa vrhli asi šiesti. Cítil som prvý úder pálkou na hlave, z tých ďalších som vnímal len kovový zvuk. Bodnutia do chrbta som necítil. Trestné oznámenie podať nechcem, nevidel som nikomu do tváre.“
Jeho priateľka mala na tvári modriny, rovnako na kolenách a mala zlomený palec. Aj ju asi traja bili bejzbalovými pálkami.
A či v chlapcovi bitka niečo zmenila a neodradí ho od punkových koncertov? „Všetko po starom. A na koncert pôjdem, samozrejme,“ dodal.
„Priradenie sa mladých ľudí k skinhedom a pankáčom odráža ich spôsob revolty, ktorá nie je podložená teóriou. Sú to v podstate frustračné reakcie. Ak neškodia, nie sú násilnícki, ťažko ich nejakým spôsobom postihovať. Koncerty, kde môže dôjsť k zvýšenému riziku, by však mali strážiť policajti. Ako keď hrá Slovan s Trnavou, vtedy tiež fanúšikov Trnavy odprevádza polícia až na vlak. Určite by sa v spoločnosti nemali podobné bitky ututlávať, zatláčať do úzadia a vôbec by sa nemali hodnotiť slovami, že sa nič vážneho nestalo,“ hodnotí situáciu Tomáš Kováč z Výskumného ústavu detskej psychológie a patospychológie. Ako povedal, zmietame sa v plienkových chorobách demokracie, ku ktorým patria aj javy skinhed alebo drogy. Podľa neho je len otázkou času, kedy ustúpia do pozadia a spoločnosť sa konečne začne starať aj o voľný čas mladých, ktorý by im dal alternatívu k revolte.
Kto sú pankáči a kto skinhedi a prečo sa nemajú radi
Mladí ľudia so strapatými, divoko učesanými a divoko zafarbenými vlasmi – to sú pankáči. Viacerí sa nevyhýbajú drogám. Hovoria o sebe, že sú mierumilovní a bitku nikdy nevyvolávajú, znášajú ľudí všetkých národov a národností. Vraj robia iba to, čo cítia a chcú. Nenávidia kravaty a obleky. Na obranu nosia so sebou reťaze, nie všetci, mnohí iba pre imidž.
Skinhedi majú vyholené hlavy. Ťažké topánky, tričká s nápisom Lonsdale, maskáče a vetrovky. Bijú pankáčov, nemajú ich radi pre ich vzťah k drogám a volajú ich feťáci. Zato obľubujú cigarety a alkohol, ale niektorí tiež podľahnú drogovej závislosti. Rasová nenávisť k iným farbám pleti medzi nimi je známa. Vyzbrojení sú boxermi, palicami a tyčami.
Napriek deleniu na punkáčov a skinhedov existujú medzi nimi priateľstvá.
INGRID DROZDÍKOVÁ