
V pozadí je dom kultúry na Vígľašskej. Vždy, keď v ňom vystupuje punková skupina, skinhedi z mesta prichádzajú s úmyslom zbiť účastníkov koncertu. Naposledy sa tak stalo v sobotu. Napravo od domu kultúry, v krčme Braník, sa vraj skinhedi schádzajú. FOTO SME - PAVOL MAJER
V sobotu večer pred petržalským Domom kultúry Lúky napadlo asi päťdesiat skinhedov skupinu mladých ľudí, ktorí šli na koncert punkovej skupiny zo Šamorína Konflikt. Ako nám povedala hovorkyňa polície Silvia Miháliková, nič vážneho sa neudialo. „Koncert bol povolený a k hromadnej bitke nedošlo. Jedno dievča malo zlomený palec a jedného chlapca škriabli po tvári nožom. Oboch odviezli do nemocnice, kam za nimi prišli pracovníci kriminálky. Obaja však s nimi odmietli hovoriť,“ povedala Miháliková. Oproti policajnému vyhláseniu však dosť kontroverzne pôsobí výpoveď jedného z dievčat, ktoré bolo v napadnutej skupinke.
Hádzali do hláv fľaše, kamene a tehly
„Asi o 18.30 h sme vystúpili z autobusu číslo 95 na zastávke Lúčanka. Chystali sme sa do Domu kultúry Lúky na oficiálny koncert skupiny Konflikt, začínajúci sa o siedmej. Z nášho autobusu vystúpilo asi 20 ľudí – 15– až 20-ročných. Zopár zrejme už postávalo na zastávke. Spolu sme sa vybrali ku schodom pred domom kultúry. Keď prví z nás vyšli do polovice schodov, z okien okolitých domov, asi z druhého poschodia, začali naším smerom lietať sklenené fľaše naplnené hlinou a špinou. V panike sme sa otočili a začali sme utekať naspäť.“
Ako vystrašená hovorila, skinhedi sa na skupinku vyrútili zo všetkých strán. Spoza rohov úspešne hádzali kamene či tehly do hláv, za autami čakali ďalší s bejzbalkami v rukách. Obkľúčili ich.
„Pri bitke nebrali žiadne ohľady, pokojne sa aj viacerí vrhli na jedno dievča a palicami mierili na hlavy. Viacerí boli zranení, zopár najdobitejších ostalo na zastávke, kde dve ochotné panie privolali záchranku a políciu. Ostatní sa rozpŕchli.“
Na miesto po pár minútach došla sanitka, neskôr hliadka polície, opisuje 16-ročné dievča. Počula, ako do vysielačiek zahlásili čosi o „punkáčskom koncerte a pár zranených“, vyzerali podľa nej pokojne a skepticky. „Po chvíli vyhlásili, že ‘ich idú hľadať‘, načo sa nám stratili,“ spomína. „Neskôr som sa dozvedela, že skinhedi naháňali tých, ktorí ušli, po Petržalke. Ďalší skíni sa koncentrovali pred DK, pár ich vraj bolo aj priamo na koncerte.“
Okolo 18.50 h zavolali na rýchlu zdravotnícku pomoc štátni policajti. Zdravotníci ošetrili na mieste dvoch ľudí: zlomeninu prstov u dievčaťa a poranenie hlavy u chlapca. Zranení najskôr odmietli ísť do nemocnice, nakoniec ich predsa len odviezla sanitka na ďalšie vyšetrenie
Chlapec mal dve bodné rany na chrbte a dve rany na temene hlavy po údere bejzbalovými palicami. Zranenia, našťastie, nie sú vážne a obaja sú už z nemocnice doma.
Bitka aj po koncerte
Braňo Tedla, pracovník domu kultúry a organizátor kultúrnych podujatí, o bitke pred koncertom nič nevie. Vnútri bol pokoj, priebeh koncertu sledovala bezpečnostná služba. Po koncerte sa však na zastávke strhla ďalšia bitka a pracovníci domu kultúry volali 158. Polícia o druhom zásahu nepovedala nič. Informácie od polície sú pomerne nepresné, podľa Mihálikovej na miesto výtržnosti prišli o 19.30 h, pričom záchranári mali od nich hlásenie o 18.50 h a svedkovia tiež tvrdia, že záchranka prišla skôr.
Vlažný prístup polície
Bitka na Vígľašskej sa nestala prvý a zrejme ani posledný raz. Je známe, že skinhedi si nenechajú ujsť príležitosť a robia problémy pri každom punkovom koncerte. Často ich vidieť vo vedľajšej krčme Braník, podľa Tedlu však na punkové koncerty chodia z celého mesta, aby si „udreli do punkerov“.
Organizátori podobné kultúrne podujatia hlásia vopred polícii, aby sa pripravila na prípadné problémy. Vnútri domu kultúry zabezpečili bezpečnostnú službu.
Polícia zrejme hlásenia neberie vážne, pretože pravidelne a zbytočne dochádza k podobným situáciám.
Polícia ďalej konať nebude, pretože nik nepodal trestné oznámenie. (r, dro)