Hoci pamiatke zosnulých je podľa kalendára venovaný 2. november, väčšina ľudí si hroby svojich mŕtvych vyzdobila už niekoľko dní predtým a pri tej príležitosti mnohí zapálili aj sviečky. Najmasívnejšie sa pálili počas sviatočného štvrtka 1. novembra, hoci tento deň je zasvätený svätým.
Ako sme sa dozvedeli od šéfredaktora Katolíckych novín Mariána Gavendu, v rámci cirkevnej praxe nie je stanovený konkrétny deň, kedy by sa sviečky na hroboch mali páliť. Veriaci však počas ôsmich dní – v čase od 2. do 10. novembra – môžu pre duše zosnulých získať plnomocné odpustky, ak navštívia cintorín alebo kryptu, pomodlia sa za zosnulých a modlitbu na úmysel Svätého otca. Podmienkou však je spoveďou očistené svedomie a účasť na svätej omši.
„Aj počas iných dní v roku si ľudia zvykli zapáliť sviečku na hroboch blízkych. Mnohí netušia, že tento zvyk siaha do rímskych čias, keď boli kresťania prenasledovaní. Úcta k zosnulým bola v ranej cirkvi veľmi silná. Tí bohatší začali pochovávať svojich mŕtvych v kryptách okolo rímskych ciest, a keďže to postupne umožnili aj svojim chudobnejším spolubratom, katakomby sa rozrástli na desiatky kilometrov. Ako prejav spomienky a úcty zosnulým pálili kahance,“ povedal M. Gavenda. (jm)