Pohľad na Hrad z Mudroňovej ulice. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Mudroňova bola Cisárska
Cesta odbočuje zo Zámockej ulice a smeruje k lesom. Meno údajne dostala podľa toho, že cisárovná Mária Terézia chodila po nej z Hradu na vychádzky do lesov.
Cesta však existovala oveľa skôr, bola tam už v 15. storočí, o čom nepochybne svedčí záznam v mestskej účtovnej knihe z roku 1439. V tom roku občania obliehali na Hrade Štefana Rozgonyiho a chceli mu zabrániť v úteku tak, že pri Machnáči postavili prútené zátarasy a vykopali priekopy. Podľa toho mohla posádka uniknúť z Hradu jedine po Cisárskej ceste.
Hneď na začiatku ulice sa nachádzajú zásobníky mestského vodovodu, v ktorých sa zhromažďuje pitná voda čerpaná z prameňov na ostrove Sihoť.
Touto ulicou sa dostaneme ďalej k Somárskemu vrchu, kde sa ulica rozdeľuje. Severná vetva vedie na Červený kríž a ďalej k Púčikovým domom, západná vetva do Slávičieho údolia, respektíve do Mlynskej doliny.
Je to nádherná prechádzková cesta uprostred bujných viníc, s úchvatným výhľadom na zalesnené vŕšky a pôvabné údolie Dunaja.
Bubenkova - Raygerova ulica
Nachádza sa už za Hradom a vedie na Mudroňovu ulicu. Jej starý názov bol Ratzenstadl, teda Potkania osada. Mestská rada ho zmenila 28. júla 1879 na počesť významných prešporských lekárov Karola Raygera a jeho syna Karola Raygera mladšieho na Raygerovu ulicu.
Karol Rayger starší sa narodil v Prešporku 22. septembra 1641. Študoval v Altdorfe, vo Wittenbergu, Štrasburgu, Leidene, Paríži a Montpellier. Doktorát získal v Štrasburgu v roku 1667, v roku 1668 sa usadil v Prešporku, kde ho cisár Leopold vymenoval za svojho dvorného lekára. V roku 1674 sa oženil s Katarínou Judithovou a mali spolu sedem synov a jednu dcéru. Zomrel 14. januára 1707.
Patril medzi najvýznamnejších lekárov. Jeho štúdie sa týkali všetkých odborov lekárskej vedy. Prvý navrhol pľúcnu skúšku ako súdny dôkaz. Zoznam jeho diel nájdeme u Weszprémiho a Vámossyho.
Jeho syn sa narodil v roku 1675, študoval v cudzine a napísal viacero lekárskych statí. Zomrel 5. februára 1731 v Prešporku.
Nabudúce Likvidácia podhradia.
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Podhradie. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli.
Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT.