Podľa Romana Csabaya z oddelenia školstva treba brať do úvahy dlhodobo klesajúcu populačnú krivku a fakt, že sa do prvého ročníka nezapísalo predpísaných 26 žiakov.
"Ak za dva roky odíde z Karloveskej šesť tried deviatakov, škola si na seba nezarobí," argumentoval potrebu útlmového programu starosta Bystrík Hollý. "Škola bude ešte dva roky v prevádzke. Potom celé kolektívy spolužiakov jednoducho presunieme do iných škôl," upresnil.
V súčasnosti je na škole toľko žiakov, že sa delené hodiny musia vyučovať aj v jedálni. "Ak odídu tento rok tri triedy deviatakov, stále by sa vyučovalo v osemnástich triedach, čo by aj tak znamenalo predimenzovanosť," vypočítava riaditeľka Základnej školy na Karloveskej Emília Slobodová.
"Pri zápise sa nám zapísalo presne 26 žiakov. Riaditelia všetkých základných škôl sa vždy zvyknú spolu stretnúť, aby si vyčistili takzvané dvojité zápisy. Tento rok sme zistili, že sa štyri deti od nás zapísali aj na ZŠ na Tilgnerovej ulici. Pán Csabay vtedy povedal, že tých štyroch si zoberie Tilgnerova a ostatní sa rozptýlia po školách na Dlhých dieloch," vysvetľuje riaditeľka.
Z iniciatívy Romana Csabaya sa neskôr zorganizovalo stretnutie rodičov budúcich prvákov. "Dvadsaťtri rodičov písomne potvrdilo, že chce svoje deti umiestniť práve na našu školu a trvali na otvorení prvého ročníka. My sme sa teda rozhodli, že prvú triedu v septembri otvoríme," pokračuje Slobodová.
O tom, že by škola vyrábala dlhy, sa podľa Slobodovej nedá hovoriť. "Do právnej subjektivity, do nového kalendárneho roka, ako aj pod obce sme išli úplne bez dlhov," vysvetľuje.
"Situácia je taká, že my chceme, rodičia chcú, ale zastupiteľstvo je proti. Obec však prevzala na seba funkciu zriaďovateľa, má svoje práva a je v jej kompetencii rozhodnúť," konštatuje na záver Emília Slobodová.
MARÍNA DOBOŠOVÁ