Spoločnosť Aupark predložila mestskej časti Petržalka dokumentáciu, podľa ktorej plánuje rozšíriť svoje existujúce obchodné priestory na Einsteinovej ulici. V pláne je vybudovanie dvadsaťposchodovej administratívnej a obytnej budovy vrátane parkovacích garáží v suteréne a rozšírenie obchodnej pasáže na úrovni 1. a 2. poschodia. Výstavba je navrhnutá na území parkoviska v dotyku Nového mosta a Sadu Janka Kráľa.
Pozemok, na ktorom sa nachádzajú parkoviská, je v súčasnosti v majetku spoločnosti Aupark, ktorá ho odkúpila od mesta. S jeho predajom mestská časť podľa tlačovej tajomníčky Petržalky Milky Podmajerskej súhlasila len za podmienky, že bude využité ako verejné parkovisko. Toto tvrdenie však nepotvrdzuje územný plán mesta, pretože v ňom je táto lokalita označená ako územie pre občiansku vybavenosť - takže tu môžu byť umiestnené aj služby, obchody či byty.
"Pre mestskú časť je zámer zastavať jestvujúce parkovisko v navrhovanom rozsahu neprijateľný. Prevádzka novonavrhovaných objektov v bezprostrednej blízkosti Sadu Janka Kráľa by ohrozila zeleň v tomto historickom parku. V lokalite by došlo k nárastu automobilovej dopravy a k ďalším problémom s dopravnou obsluhou, vjazdmi a výjazdmi z areálu," hovorí Milka Podmajerská.
Dvadsaťpodlažná administratívna a obytná budova by podľa jej slov narušila aj panoramatické pohľady na historické dominanty mesta - Dóm sv. Martina či hradný kopec a Hrad. "Projekt je ešte v štádiu prípravy a zatiaľ sa k nemu vyjadrovať nebudeme," povedal za spoločnosť Aupark jej hovorca Ivan Garčár.
JANA PARKROVÁ