Pohľad na Bratislavu zo severu s alegorickými postavami v popredí. Johann Georg Pinz (1697 - 1767/8) podľa Friedricha Bernharda Wernera (1688 - 1778) a Thomasa Schefflera (1700 - 1756). Medirytina a lept, prvá polovica 18. storočia.
FOTO - LADISLAV STERNMÜLLER
Mirbachov palác, do 27. júna
Friedrich Bernhard Werner počas svojho pobytu v Bratislave niekedy v 30-tych rokoch 18. storočia vytvoril viacero kresieb mesta z rôznych svetových strán. Tento reprezentatívny list mapuje mesto z návrší na severe a ponúka tak obraz z mierneho nadhľadu.
Hrad spodobuje po prestavbe vedenej Pavlom Pálffym (1590 - 1653), ktorý si zároveň na severnej strane Zámockej ulice postavil reprezentatívny palácový komplex. Tento najvýznamnejší objekt na Podhradí až do polovice 19. storočia patril k dominantám pohľadov na Bratislavu zo severu.
V záhrade paláca sa vynímala povestná lipa, okolo ktorej bola postavená drevená ochodza umožňujúca panstvu "vychádzky" do koruny stromu. Rovnocennou scénou k zobrazeniu mesta je v prvom pláne umiestnená figurálna skupina, rozvinutá po stranách centrálne situovaného erbu mesta, ktorú navrhol Thomas Scheffler.
Personifikácia mesta s korunkou z hradieb na hlave vpravo drží v ruke roh hojnosti a druhou siaha po plodoch viniča, predstavujúcich dôležitý atribút tunajšej vinárskej oblasti. Figurálna scéna vľavo pripomína Bratislavu ako korunovačné mesto uhorských kráľov, v ktorom tiež boli uchovávané korunovačné klenoty. Jeden z najkrajších pohľadov na Bratislavu vydal v Augsburgu rytec a vydavateľ Martin Engelbrecht (1684 - 1756). (čičo)