FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Najčastejšie sa používajú "piráty", na ktorých je označenie: pyrotechnika II. triedy. Do tejto triedy patria okrem pirátov, ktorých odborný názov je petarda, tiež minivýbušky a rímske sviece, fontány, gejzíry, rakety s náplňou farebných svetlíc a iné. Podľa vyhlášky ich môže používať len osoba staršia ako 18 rokov.
Deti a mládež do 18 rokov môžu narábať len s pyrotechnikou I. triedy (prskavky, pištoľové kapsle, malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohňopády a búchacie guľôčky, vystreľovacie konfety a pod.). Táto pyrotechnika sa môže predávať aj v stánkoch. (spracovala mip)
Ako predísť úrazom spôsobeným výbušninou4 Pyrotechniku kupovať len u certifikovaných predajcov a s návodom. Je nebezpečné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma. Priemyselne vyrobená zábavná pyrotechnika je pri správnom použití - na rozdiel od podomácky vyrobených výbušných zmesí - viac-menej bezpečná záležitosť.
4 Nedávať si výrobky zábavnej pyrotechniky do vreciek odevov, ale uchovávať ich mimo svojho tela, najlepšie v plechovej škatuli.
4 Pred odpálením si vždy prečítať návod.
4 Zistiť, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra.
4 Rakety pred odpálením nezapichnúť do zeme, ale vložiť ich do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľovať pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí.
4 Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližovať sa k nim hneď a nepokúšať sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.
4 Nezabúdať na tých, ktorí sa výbuchov boja - starších ľudí a zvieratá.
4 Mnohé mestá a obce vydali všeobecne záväzné nariadenie upravujúce používanie zábavnej pyrotechniky na verejných priestranstvách. Vyplatí sa preštudovať si ho. Kto takéto nariadenie poruší, môže dostať pokutu na mieste až do výšky 500 korún, a v správnom konaní až do 1000 korún.