Pedagógovia a žiaci ZUŠ Eugena Suchoňa včera usporiadali výchovný koncert pre škôlkarov z dúbravských materských škôl. FOTO SME - PAVOL MAJER
normatív 2016 korún. "Na prevádzku školy to nestačí, snažíme sa však hľadať aj iné zdroje financií," hovorí Magdaléna Hrubá, riaditeľka ZUŠ.
O ZUŠ Eugena Suchoňa sme písali v súvislosti s návrhom miestneho zastupiteľstva zrušiť Základnú školu na Batkovej 2. Poukazovali sme na to, že hoci základná škola prenajíma umeleckej škole časť priestorov, nezlepšuje to finančnú situáciu samotnej základnej školy. Neznamená to však, že by ZUŠ ne- platil nájomné a prevádzkové náklady podľa platnej zmluvy s mestskou časťou Dúbravka.
Tento rok škola zvýšila školné. Za vyučovanie v skupine platil predtým žiak 20 až 25 korún za mesiac. Teraz zaplatí 130 korún. Počas mesiaca absolvuje v priemere 12 vyučovacích hodín. Za individuálne štúdium v hudobnom odbore predtým žiak platil 40 korún, teraz 180 za mesiac. V porovnaní s hudobnými krúžkami napríklad v domoch kultúry je to stále viacnásobne lacnejšie. Za osem hodín do mesiaca tu záujemca zaplatí okolo tisíc korún. Po zvýšení poplatkov ZUŠ Eugena Suchoňa zaznamenala úbytok 12 percent žiakov. "Je mi ľúto, že deti ostanú nepodchytené, ale nechýbajú nám tí žiaci, ktorí školu brali ako záujmový krúžok. Umelecká škola vyžaduje od žiaka sebadisciplínu a nedá sa navštevovať len raz za čas alebo pracovať nesystematicky," povedala riaditeľka.
Na ZUŠ Eugena Suchoňa ponúkajú žiakom štyri odbory - hudobný, literárno-dramatický, tanečný a výtvarný. Škola má 846 žiakov od detí v predškolskom veku až po dospelých. "Práve dospelých žiakov však ministerstvo školstva do normatívu nezahrnulo," hovorí Magdaléna Hrubá.
V škole je aj koncertná sála a výstavné priestory. Riaditeľka si myslí, že prezentácia žiakov na verejných podujatiach je dôležitá. "V škole sa deti neučia len hrať na hudobný nástroj, tancovať či maľovať, ale prezentovať sa, ovládať sa, stáť na javisku či niesť zodpovednosť za seba aj kolektív."