Preplnené ulice v centre mesta v piatok a sobotu dokazovali, že Bratislavčania sa snažili vstup do Európskej únie poriadne osláviť. Ľudia obsadili všetky miesta pred kaviarňami či reštauráciami a korzo budilo dojem, akoby tu neboli obsadené len miesta na sedenie ale aj tie "na státie". Prechádzať sa dalo doslova len v zástupe ľudí, v ktorom zneli okrem slovenčiny aj nemčina, čeština, angličtina či maďarčina. "Servus, vybral si sa do únie?" so smiechom sa zdravil v zástupe mladý muž s kamarátom.
Niektorí z korza po čase zamierili k integračnému kopčeku, kde veľvyslanci krajín EÚ prisýpali zem zo svojej krajiny, ďalší si vybrali lunapark či vystúpenia hudobných skupín na pravom brehu Dunaja alebo zábavy v jednotlivých mestských častiach.
"Európa nie je Dublin ani Brusel, ale vy, ktorí ste sa stretli dnes na tejto oslave na hraniciach," povedal rakúsky minister vnútra na pódiu pri trojhrane na maďarsko- -rakúsko-slovenskej hranici. Doslova prenikanie kultúr tu zažili diváci, keď hrala na jednej strane vojenská kapela a na pódiu už zároveň znela folklórna hudba a roztancovali sa tanečníci. "Všetci spolu a naraz," komentoval s porozumením toto hudobné prenikanie starší pán.
Množstvo Bratislavčanov sa rozhodlo vstup osláviť výletom do Viedne. Vlaky na trase medzi Bratislavou a Viedňou premávali totiž počas osláv zadarmo, takže záujem o cestovanie prudko stúpol a vlaky aj stanica v Petržalke boli preplnené. Prvý raz výletníkom na vstup do Rakúska stačili občianske preukazy, pasy museli mať len rodičia s malými deťmi. Napriek tomu si ich väčšina cestujúcich pre istotu zobrala. "Samozrejme, najprv to skúsim s občianskym, ale pre istotu mám aj pas. S úradníkmi si človek nikdy nie je istý," zasmial sa Marcel, ktorý si s priateľmi išiel pozrieť mesto. Študentka psychológie Mária zobrala do Viedne priateľa. "Idem Jožkovi ukázať svoju bývalú školu, dva semestre som totiž študovala na viedenskej univerzite. Potom si pravdepodobne sadneme na kávu pri svätoštefanskom kostole." (mk, japa)