K obrazu každého mesta neodmysliteľne patria mosty a schody, ktoré sa uchovávajú pokiaľ možno v pôvodnom stave a to takými metódami a prostriedkami, ktoré sa používali v minulosti. Pri mostoch je však problém, že neboli koncipované na dnešnú dopravu, ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
K obrazu každého mesta neodmysliteľne patria mosty a schody, ktoré sa uchovávajú pokiaľ možno v pôvodnom stave a to takými metódami a prostriedkami, ktoré sa používali v minulosti. Pri mostoch je však problém, že neboli koncipované na dnešnú dopravu, a preto sa hľadajú iné vhodné riešenia.
K najvýznamnejším viedenským schodom patria schody Fillgraderstiege, Rahlstiege a Strudelhofstiege.
* Secesné schody Fillgraderstiege spájajú v 6. obvode Fillgradergasse a Theobaldgasse a sčasti prekrývajú úrovňou rozdiel medzi riečkou Wienfluss a ulicou Mariahilfer Strasse. Boli postavené v rokoch 1905 - 1907 z kameňa a liateho železa a v 80-tych rokoch 20. storočia prešli rozsiahlymi reštaurátorskými prácami.
* Trojramenné schody Rahlstiege (na snímke) nájdete rovnako v 6. obvode medzi ulicami Rahlgasse a Mariahilfer Strasse. Prekonávajú výškový rozdiel asi 6,5 m. Pochádzajú z 18. storočia. Na hornom konci schodov postavil v roku 1886 Anton Paul Wagner Fontánu s dievčaťom a husami. Pôvodne uzatvorená spodná konštrukcia schodov bola prestavbou v roku 1933 upravená na skladovacie priestory.
* Schody Strudelhofstiege spájajú Strudelhofgasse s Liechtensteinstrasse a nájdeme ich v 9. obvode. Navrhol ich Johann Theodor Jäger a na ich výstavbu použil mannersdorfský vápenec, do užívania boli odovzdané v roku 1910. Pomenované sú podľa dvorného maliara Petra von Strudela a preslávil ich rovnomenný román Heimita von Doderera (1951). Schody zdobí dvojdielna stenová fontána. Aj tieto schody boli zrenovované v roku 1984.