Bicyklovať sa v okolí Dunaja je niekedy naozaj čarovné.
Hrádza na oboch brehoch Dunaja slúžila pôvodne iba ako zábrana proti povodniam. Po tom, čo dostala nový asfaltový povrch, stala sa vari najfrekventovanejším výletným miestom pre cykloturistov. V okolí Bratislavy je viac možností na cesty mimo mesta či dokonca mimo územia našej republiky.
Chystá sa niekoľko užitočných noviniek
O hlavné cyklotrasy sa už od roku 2001 stará Správa telovýchovných a rekreačných zariadení. Zabezpečuje údržbu, čistotu a značenie. Pre novú sezónu pripravila niekoľko noviniek, ktoré rozšíria existujúcu sieť cyklistických chodníkov v meste.
"Už len na kolaudáciu čaká nový úsek od Romanovej po Pajštúnsku ulicu v Petržalke smerom k jazeru Draždiak. Práve prebieha výber dodávateľa na úsek Líščie údolie - zimný štadión na Harmincovej ulici, ktorý by sa mal realizovať v máji. Bude prepojený cyklistickým a dopravným značením s pravobrežnou hrádzou Dunaja cez Most Lafranconi," hovorí o pripravovaných novinkách Katarína Szabová zo STARZ-u.
Na jestvujúcich cyklotrasách by mali pribudnúť aj nové informačno - turistické mapy v troch jazykových mutáciách a v štádiu prípravy je štúdia cyklochodníka Nový most - Starý most - Americké námestie a aj prepojenie Podunajských Biskupíc so Starým Mestom.
Novú cyklotrasu pripravujú ešte v tomto roku aj v mestskej časti Vrakuňa. Viedla by od Popradskej po Hradskú ulicu. Ak bude dostatok peňazí, tak sa pri diaľnici za Cintorínom Ružinov napojí na existujúci cyklochodník z Ružinova. Výstavbu schválili aj miestni poslanci, ktorí na ňu už vyčlenili 600-tisíc korún.
V okolí petržalskej čističky pribudne chodník
Ďalšou zmenou k lepšiemu by malo byť vybudovanie novej cyklocesty na pravobrežnej päte hrádze v okolí čističky odpadových vôd v Petržalke, ktorá sa bude napájať na existujúcu cestu vedúcu popri hrádzi. Je vypísaná verejná súťaž a ak sa STARZ-u podarí projekt do konca júna zrealizovať, budú Bratislavčanom už v lete k dispozícii dva paralelné chodníky, ktoré pomôžu lepšie zvládnuť nápor cyklistov i korčuliarov.
Práve hlavné trasy v okolí Dunaja patria medzi najvyhľadávanejšie. Cyklisti sa nimi môžu dostať do miest, v ktorých boli kedysi rozľahlé lužné lesy. Cyklotrasa na petržalskej strane vedie popri rusovských jazerách do Areálu vodných športov v Čunove. Za ním sa napája cez hraničný priechod na maďarskú časť, ktorá vedie cez Rajku až do Nickelsdorfu. Pri Čunove sa dá pokračovať popri maďarských hraniciach až do Gabčíkova, prípadne sa vo Vojke prepraviť kompou na ľavú stranu Dunaja.
Za Slovnaftom je chránené územie
Ak pod Prístavným mostom odbočíte doľava smerom na Vlčie hrdlo, dostanete sa na cyklotrasu, ktorá vedie okolo ostrova Kopáč, ktorý pre svoju ojedinelú faunu a flóru patrí medzi územia chránené štátom. Ďalej sa dá pokračovať cez Hamuliakovo až do Gabčíkova a Číčova okolo mŕtvych číčovských ramien a zastaviť sa dá aj v Patinciach. Podstatným nedostatkom je fakt, že medzi Hamuliakovom a Čunovom (leží presne oproti na druhej strane Dunaja) neexistuje lodné spojenie. Cez Hamuliakovo sa dostanete značenou cyklocestou až do Štúrova a odtiaľ do Ostrihomu.
Ak si chcete ísť pozrieť dunajské zákutia na rakúskom území, cyklistická trasa do Hainburgu sa začína pod Novým mostom. Okrem krátkeho úseku tesne za dedinkou Wolfsthall je vhodná i pre deti. Trasa vedie stále po hrádzi, mimo cestnej komunikácie. Priemerný cyklista to do Hainburgu zvládne približne za hodinu. Celá trasa je veľmi dobre značená od hraničného priechodu Berg. Po cyklotrase sa možno dostať až do Viedne.
Rajom horských cyklistov je Železná studnička
Z ktorejkoľvek časti mesta sa cez Mlynskú dolinu, Patrónku alebo Kramáre dostanete na Železnú studničku, ktorá sa stala doslova rajom horských cyklistov. Cez víkend platí od Červeného mosta zákaz vjazdu pre autá bez špeciálneho povolenia. Potom si už každý môže vybrať, kam až sa chce dostať. V lesoch Malých Karpát sa však už treba orientovať podľa mapy. Trasy v bližšom či vzdialenejšom okolí sú vhodné pre vyznávačov prírodných, mierne i veľmi náročných terénov.
Čo dovoľuje cyklistom zákon?
V prípade Bratislavčanov vyplýva určité obmedzenie pri pohybe na bicykli v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, Záhorie a Dunajské luhy.
Pohyb cyklistov na chránených územiach nie je obmedzený len na vyznačené cyklotrasy. V druhom stupni ochrany (územia chránených krajinných oblastí a ochranné pásma národných parkov) platí, že cyklista môže chodiť po ceste, miestnej komunikácii alebo účelovej komunikácii (to sú napríklad lesné cesty a zvážnice) a po vyznačenej cyklotrase. Tá môže byť vyznačená aj po turistickom chodníku či poľnej ceste.
Cyklista nemôže chodiť po turistických chodníkoch (ak na nich nie je vyznačená cyklotrasa) a po voľnom teréne. Ak cyklista poruší zákon, hrozí mu pokarhanie alebo pokuta do 10-tisíc korún.
V chránených oblastiach majú dodržiavanie zákona na starosti profesionálni strážcovia a dobrovoľníci. Majú veľké právomoci zasiahnuť aj proti adrenalínovým vandalom, ktorí sa v lesoch pohybujú v džípoch a na motorkách. Siahajú až k obmedzeniu slobody a použitiu donucovacích prostriedkov. Turisti na štyroch kolesách môžu dostať pokutu do 100-tisíc korún.