Na dobovej fotografii zo začiatku 20. storočia sú priekopníci tenisu na petržalských kurtoch. FOTO - ARCHÍV
om Ríme prezentovala pod názvom trigon. Moderný tenis má svoje korene pravdepodobne v starej francúzskej hre z 15. storočia jeu de paume (dlaňová hra). Práve na jej základoch si dal Angličan Wingfield patentovať svoju hru, ktorá mala už viacero zhodných znakov s dnešnou podobou tenisu. V roku 1877 sa odohrali vo Wimbledone prvé majstrovstvá Anglicka a hra sa rýchlo šírila po celej Európe.
Prvé kurty v 19. storočí
Bokom nezostalo ani Uhorsko. Aj keď dominantné postavenie prislúchalo v začiatkoch Budapešti, vplyv vtedajšej tenisovej lobby, grupujúcej sa z bohatých šľachtických rodov, prenikol pomerne skoro aj do chudobnejších severných oblastí, teda na Slovensko. Veď prvý tenisový dvorec v Budapešti bol otvorený v roku 1881 a ešte v 80-tych rokoch 19. storočia boli vybudované tenisové kurty aj v Bratislave. Dal si ich tu postaviť arciknieža Fridrich Habsburský, strýko cisára Františka Jozefa a nachádzali sa v parku Grassalkovichovho paláca, súčasného prezidentského sídla. K pôvodnému jednému kurtu pribudli onedlho ďalšie tri. Využívali sa pri noblesných spoločenských príležitostiach, šlo skôr o zábavnú atrakciu a prezentáciu módnych trendov v podaní "smotánky" z rodov Eszterházyovcov či Zichyovcov.
Tenisu kraľovala Petržalka
O tom, že tenisová hra sa rozširovala rýchlo po celom území Slovenska, svedčia ďalšie vybudované dvorce. Ešte v 80-tych rokoch 19. storočia postavili nadšenci vtedy novej hry v hradnej priekope v Holíči tri kurty podľa vzoru prvých dvorcov v Bratislave. Ďalšie tenisové plochy vyrástli v Piešťanoch, Trnave, Žiline, Banskej Štiavnici, Nitre, Lučenci, Košiciach alebo Vysokých Tatrách. Čo sa týka hustoty tenisových dvorcov, Bratislava bola nedostižná. Priekopníci hry hrávali vtedy s drevenými raketami s výpletom najčastejšie z ovčích čriev. Aj u nás už existovali moderné pravidlá, ktoré sa z Budapešti do Bratislavy dostali zásluhou vtedajšej výbornej hráčky uhorskej tenisovej éry na Slovensku, Bratislavčanky Margity Madarászovej.
Rajom bratislavských tenisových priekopníkov sa stala Petržalka, kde si postavil svoje dvorce najstarší bratislavský športový klub PHE (Pozsonyi hajos Egyelet), bokom nezostala ani armáda a štyri dvorce si vybudovali aj dôstojníci pešieho pluku č. 13.
Všetkých priaznivcov tenisu potešil najväčší športový klub uhorskej éry v Bratislave PTE (Pozsonyi torna Egyesulet). V 90-tych rokoch 19. storočia si tento klub postavil v Petržalke päť kurtov. Avšak okrem týchto najväčších tenisových priestranstiev existovalo v rôznych častiach mesta na Dunaji množstvo ďalších privátnych kurtov a pribúdali nové, ako napríklad tie v Edlovom dvore, na Hlbokej ceste či Panenskej ulici.
Tenisu sa oficiálne hovorilo lawn tennis. Podľa anglického pomenovania, pretože tam sa v začiatkoch hrával tenis iba na tráve (lawn - trávnik). Prvé zápasy a turnaje sa v Bratislave a na Slovensku začali hrávať v 20. storočí.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry SR.)