Plátno Bélu Marxa zachytáva Židovskú ulicu po vyhorení v roku 1913.
Podhradie známe, neznáme zo zbierky Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci je už druhou rovnomennou výstavou. Predstavuje viac ako 150 grafických listov, kresieb, akvarelov, tempier a olejomalieb. Je príjemnou prechádzkou po uličkách a malebných zákutiach dnes už takmer neznámej časti starej Bratislavy.
"Pri západe slnka vyzerajú všetky mestá krásne, ale niektoré obzvlášť. Reliéfy sa zjemnia, stĺpy ešte viac zaoblia, hlavice skučeravejú, rímsy sprísnejú, hroty veží stuhnú, výklenky sa prehĺbia, rúcha apoštolov sa viac nariasia, anjeli znehmotnejú," napísal Josif Brodskij.
Zákutia niekdajšieho Podhradia si výtvarníci začali všímať hlavne v minulom storočí. Nielen maľby, ale aj študijné kresby a akvarely mapujú uličky, námestíčka, ale i jednotlivé domy a dvory s veľkou presnosťou. Také sú známe kresby Karla Frecha, ale aj linoryty Jozefa Blanarovitsa a litografie Ernesta Zmetáka.
K najkrajším zobrazeniam Podhradia - Zuckermandlu, Palisád, Bubenkovej, Podhradskej a Zámockej ulice patria olejomaľby Milana Dobeša a Imricha Weinera. Väčšie plátno Bélu Marxa zachytáva Židovskú ulicu po vyhorení v roku 1913. Celé plátno má ružovkastý nádych, a ten veru neevokuje zhorenisko, no maľba je takmer detailne verná. "Je zhotovená pravdepodobne podľa fotografie nasnímanej z Dómu. Na obraze vidno, že napríklad Dom U dobrého pastiera požiaru nepodľahol," povedal nám kurátor výstavy Martin Čič a dodal, že počas sobotnej akcie Bratislava pre všetkých videlo výstavu až sedemsto návštevníkov.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 27. júna, sú aj dobové fotografie zo súkromných zbierok a videozostrihy dokumentárnych filmov zachytávajúcich premeny podhradia v 20. storočí. Tomuto celku dominuje fotomontáž zo 60-tych rokov 20. storočia od Antona Orlíka. Zachytáva fasády domov od Rybného námestia až po Šťukovú ulicu. MILADA ČECHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL