bývalým nadporučíkom Romanom S. vyšli totiž najavo mnohé „zaujímavé“ skutočnosti z práce polície.
Podľa obžaloby Roman S. vlani 8. augusta o druhej v noci na diaľnici vedúcej na hraničný priechod Jarovce zastavil rakúskeho vodiča. Za údajné prekročenie povolenej rýchlosti od neho žiadal 10 000 korún. Cudzinec mal však len 2000 šilingov, policajt sa podľa neho uspokojil aj s tým. Rakúšan sa po príhode so slovenskými mužmi zákona znechutený ponáhľal domov. Chcel na nepríjemnú udalosť zabudnúť. Pred hranicami sa však situácia zopakovala, ale s inou hliadkou. To ho vyburcovalo a záležitosť oznámil.
Zapamätal si, že obaja policajti mali na uniformách tri hviezdičky. Prácu inšpekcie uľahčil fakt, že v Bratislave bola len jedna hliadka zložená z dvoch nadporučíkov. Súd však musel osloviť všetky ozbrojené zložky na území mesta, či bola v uvedenom čase možná podobná kombinácia iných príslušníkov. Prítomní na súde sa tiež dozvedeli, že polícia skartovala záznam rozhovorov medzi operačným strediskom a hliadkou. Podľa úradných záznamov hliadka konala v úplne inom okrese, ako znel rozkaz ich veliteľa. Druhý člen hliadky je naďalej policajtom vo výkone služby, súd sa tým však nemohol zaoberať. Pri zaistení mal Roman S. pri sebe väčšiu sumu peňazí.
Súd pri verdikte prihliadol na vynikajúce hodnotenie nadporučíka Romana S. od bývalého zamestnávateľa a ministerskú odmenu, ktorú dostal za dobrú prácu. Preto expolicajtovi napriek vysokej nebezpečnosti jeho konania uložil len ročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky. Na štyri roky mu zakázal vykonávať činnosť verejného činiteľa. Odsúdený expolicajt spáchanie trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a prijímanie úplatku počas pojednávania popieral a tvrdil, že je nevinný. Proti rozsudku sa odvolal. Prípadom sa bude zaoberať Krajský súd v Bratislave. (jd)