Žiaci učebných odborov zlatník a klenotník počas dvoch dní podľa vlastných návrhov vyrábajú šperk na tému príves alebo záves. Súťaž už po ôsmy raz usporiadal Cech zlatníkov a klenotníkov Slovenska spolu s Inštitútom pre pracovnú rehabilitáciu občanov. FOTO SME - PAVOL MAJER
"Myslím, že šperkár by mal mať najmä citlivé ruky, mal by byť presný a šperk by sa mal po dokončení lesknúť," povedala pri práci na prívesku na kožu Linda. "Najdôležitejšie sú nápady a kvalitná povrchová úprava šperku. Na lesku mi nezáleží, mám skôr rada matné šperky," hovorí jej kolegyňa Miška.
Súťaž o študentský šperk roka včera po ôsmy raz usporiadal Cech zlatníkov a klenotníkov Slovenska. Zúčastňuje sa jej všetkých jedenásť škôl, ktoré majú študijný odbor zameraný na výrobu šperkov a zorganizoval ju Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov. V spoločnej kategórii tu súťažia telesne postihnutí aj zdraví žiaci a študenti. V druhej kategórii súťažia študenti zo študijných odborov, ktorí poznali tému svojho šperku už pred rokom a svoje diela zasielali komisii už hotové.
"Dnes je cestou šperkára individualizácia. Šperk vyrábaný na mieru zákazníkovi, konkrétny šperk pre konkrétneho človeka. Šperkár by mal pritom poznať jeho vkus a predstavu o tom, po čom túži," povedal Ľubomír Déči, cechmajster Cechu zlatníkov a klenotníkov Slovenska. Na otázku, aké šperky sú dnes v móde, odpovedal, že najmä šperky z bieleho zlata.
JANA PARKROVÁ