SME

Horský park - galéria neobyčajných lavičiek

Historický Horský park, ktorý zaberá dvadsaťdvahektárové územie, je dôkazom toho, ako kedysi mesto pristupovalo k otázke zelene. Pred stoštyridsiatimi rokmi nebola síce potreba zelene ešte akútna, bratislavská mestská rada sa však už vtedy rozhodla ...


Historický Horský park, ktorý zaberá dvadsaťdvahektárové územie, je dôkazom toho, ako kedysi mesto pristupovalo k otázke zelene. Pred stoštyridsiatimi rokmi nebola síce potreba zelene ešte akútna, bratislavská mestská rada sa však už vtedy rozhodla vybudovať park v strede mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neskôr počas komunizmu bol park pre verejnosť uzavretý aj napriek tomu, že to bol pôvodne objekt práve pre Bratislavčanov. Preto sa celé územie úplne vyľudnilo a skriminalizovalo.

V súčasnosti sa po parku opäť prechádzajú ľudia a kriminalita ustúpila. Problémom zostávajú už len narkomani, ktorí po sebe zanechávajú veľa odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

MARÍNA DOBOŠOVÁ

FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Nezvyčajná kamenná lavička je venovaná bratislavskému hudobníkovi a skladateľovi Charlesovi Foersarovi. Nadácia Horský park má pripravenú ešte jednu lavičku, ktorú venoval herec Martin Huba. Hubova lavička mala byť pôvodne náhradou za niekdajšiu kruhovú lavicu, ktorá bolo kedysi okolo starej lipy. V októbri však nečakane napadal sneh a lipa sa zlomila. Teraz je na jej mieste už nový strom a v priebehu niekoľkých týždňov k nemu zmontujú aj hercovu lavičku.Mešťanosta Justi bol čelným funkcionárom Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý v hlavnom meste kedysi existoval. Práve Justi mal na založenie Horského parku veľký vplyv. Bez neho a jeho známostí by projekt asi ani neuzrel svetlo sveta. Mesto sa mu poďakovalo odhalením busty.Jedna z dvoch besiedok, ktoré sa zachovali až do dnešných dní, je nenápadne skrytá hlbšie v lese. V besiedke, ktorá v súčasnosti slúži už len ako úkryt pred dažďom, kedysi hrávali orchestre. Dnes je z parku chránený areál a koncerty sú zakázané, takže sa postupne vytratila aj táto milá kuriozita.Bratislavský lekárnik Stadtbaumer, ktorý bol zároveň aj šikovným botanikom, má pri Horárni taktiež svoju plastiku.Svoju lavičku má v parku aj jeden z jeho bývalých správcov, ktorý sa taktiež zaslúžil o rozvoj a údržbu celého územia. Scholtzova lavička, ktorá stojí priamo pod Horárňou, návštevníkom pripomína jeho zásluhy. Budova na snímke bola v štyridsiatych rokoch obľúbenou reštauráciou a vinárňou. Hostinec patril pánovi Feikemu. Ten mal predtým krčmu v Starom Meste, ale keď sa tadiaľ razil tunel pod Hradom, museli jeho dom aj s krčmou zbúrať. Mesto mu ako náhradu ponúklo dom práve v Horskom parku. Populárny hostinec bol v prevádzke do roku 1967 a pamätníci naň dodnes radi spomínajú. Dnes je objekt prerobený na športovú herňu pre verejnosť, bývajú v ňom tiež schôdze a prednášky.Od minulého roka má v lese svoje miesto aj táto na prvý pohľad obyčajná lavička. Je to však autentická lavička, na ktorej sa v roku 1988 schádzal Alexander Dubček s priateľmi. Spoločne pripravovali prejav, ktorý predniesol Dubček pri slávnostnom odovzdávaní čestného doktorátu na najstaršej európskej univerzite v talianskej Bologni.Najznámejším a najobľúbenejším cieľom rodinných vychádzok je určite známa Horáreň. Vznikla zároveň s parkom a nebola oplotená. V pôvodnom stave fungovala do druhej svetovej vojny. Po nástupe komunizmu ju však kompetentní ohradili a z jej priestorov si sklad traktorov a chemikálií urobila organizácia Zares, ktorá udržovala zeleň v meste. Zdevastovanú ruinu prevzala v roku 1994 Nadácia Horský park a postupne ju sprístupnila aj verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu