V tomto prípade by však nešlo o zlučovanie z finančných dôvodov ako pri zlučovaní viacerých základných škôl v Bratislave, ale o vyriešenie kompetencií. Zriaďovateľa totiž základným školám s prvým až štvrtým ročníkom gymnázia zatiaľ suplujú mestské časti. Tie však zo zákona nie sú v prípade stredných škôl kompetentné.
"Poslanci mestskej časti Ružinov teda rozhodli, že školy na Košickej a Jelačičovej pôjdu do útlmu. Riaditeľky škôl sa vzápätí zaujímali o možnosť prechodu škôl do zriaďovateľskej kompetencie VUC, avšak samosprávny kraj o ne záujem neprejavil," hovorí Ľubomír Pajtinka, prednosta Krajského školského úradu Bratislava.
Ak sa o prevzatí školy, ktorá sa nachádza v takejto situácii, nedohodnú obec a samosprávny kraj, zo zákona vyplýva Krajskému školskému úradu prevziať školy k 1. júlu do svojej zriaďovateľskej kompetencie. Krajský školský úrad chce vzápätí navrhnúť zlúčenie týchto škôl s klasickými štvorročnými gymnáziami. "Škola by získala, lebo by mala vyšší príjem zo štátneho rozpočtu podľa normatívu prideľovaného na žiaka. Výhodou by bolo aj to, že by išlo o jeden subjekt s jedným majetkom. V prípade Základnej školy a Gymnázia Košická je napríklad majetok rozpoltený - jedna polovica patrí magistrátu, druhá Krajskému školskému úradu. JANA PARKROVÁ