Lukratívny pozemok pri jazere Kuchajda v Novom Meste podľa očakávania odkúpi maďarsko-kanadská spoločnosť TriGránit. Poslanci novomestského miestneho zastupiteľstva včera schválili predaj tejto firme napriek tomu, že druhý záujemca ponúkol za pozemok ...
FOTO - ARCHÍV TASR
Lukratívny pozemok pri jazere Kuchajda v Novom Meste podľa očakávania odkúpi maďarsko-kanadská spoločnosť TriGránit. Poslanci novomestského miestneho zastupiteľstva včera schválili predaj tejto firme napriek tomu, že druhý záujemca ponúkol za pozemok o 20 miliónov viac.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Poslanci vybrali víťazného záujemcu priamo na rokovaní spomedzi firiem HB Reavis Management a TriGránit Office. Obe firmy dostali 10 minút na prezentáciu svojho investičného zámeru. HB Reavis ponúkol 255 miliónov korún (8695 korún za m
2 ), ponuka TriGránitu bola 235 miliónov (8022 korún za m
2 ).
Úspešnejší bol TriGránit, za ktorý hlasovalo 30 poslancov. HB Reavis získal iba 4 hlasy, proti tejto firme hlasovalo 22 poslancov.
Ako tvrdí predseda predstavenstva víťaznej spoločnosti Gábor Zászlós rozhodnutie poslancov napriek nižšej cene ovplyvnila skúsenosť, ktorú má mestská časť s ich firmou.
Spoločnosť si vytvorila dobré vzťahy s miestnou samosprávou, najmä so starostom Richardom Frimmelom. "Práve tieto nadštandardné vzťahy rozhodli," povedal hovorca HB Reavisu Ivan Garčár.
Tento bod zasadnutia miestneho zastupiteľstva však sprevádzali aj kritické hlasy týkajúce sa spôsobu predaja. Poslanec Libor Gašpierik dokonca navrhol predkladateľovi, ktorým bol prednosta miestneho úradu Ľudovít Kollárik, aby zvážil stiahnutie materiálu z programu rokovania a predaj pozemku vyhlásil verejnou súťažou alebo dražbou. "Predaj pozemku nebol prístupný aj ďalším prípadným investorom," povedal na rokovaní poslanec Libor Gašpierik. Podľa neho ide o poslednú verejnú plochu na stavebné účely, ktorá má mimoriadny význam. "V dôsledku voľnej a zároveň tvrdej súťaže dvoch investorov sa cena vyšplhala až na 255 miliónov, čo je o viac než sto percent vyššia suma ako pôvodne navrhnutých 117 miliónov."
Gašpierik tvrdí, že predaj pozemku bol pripravený netransparentne. Nebola totiž vyhlásená verejná súťaž v zmysle obchodného zákonníka a neboli stanovené objektívne kritériá ani stupne ich dôležitosti. "Jediné merateľné kritérium je ponúkaná cena," vyhlásil Gašpierik. Prednosta Kollárik i starosta Nového Mesta Frimmel však tieto argumenty neakceptovali a dali hlasovať. "Od roku 1990 sa v Bratislave vari ani raz nepredával pozemok dražbou," argumentoval Frimmel. Povedal tiež, že o predajoch verejnou súťažou nevie a ak nejaké boli, tak len v ojedinelých prípadoch.
Ako stúpala ponuka
Február
TriGránit 117 miliónov HB Reavis 130 miliónov
Marec
TriGránit 134 miliónov HB Reavis 170 miliónov
Apríl
TriGránit 235 miliónov HB Reavis 255 miliónov
Obidve spoločnosti sú známymi investormi v oblasti nehnuteľností. Spoločnosť HB Reavis postavila v hlavnom meste nákupné centrum Aupark, štyri bizniscentrá a v súčasnosti dokončuje najväčší administratívny komplex na Slovensku Apollo BC.
TriGránit staval Polus City Center a výškové budovy Millenium Tower I a Millenium Tower II.
Na rohu Vajnorskej a Tomášikovej ulice by malo vyrásť administratívno obchodné centrum, ktoré by malo pozostávať z piatich vzájomne prepojených budov a garážového objektu. Administratívny komplex má svojím vzhľadom nadviazať na zástavbu Polusu a veží Millenium Tower I a II (na snímke). Fasády budov by mali byť presklené. Ide o takzvanú mestotvornú architektúru.
Autor: DAN SLÁDEK