FOTO SME - PAVOL MAJER
Už počas prvých teplých dní sa bratislavské hrádze zaplnili cyklistami a korčuliarmi. Výlety im však často znepríjemňujú autá, ktoré na hrádzach vidieť napriek početným dopravným značeniam a zátarasám. "Je to hrozné. Niekedy mám pocit, že je tu viac áut ako bicyklistov. Pritom by sme si práve tu mali od nich oddýchnuť. A navyše sú títo vodiči zvlášť neohľaduplní," hovorí 22-ročná študentka Zuzana, ktorá sa často chodí bicyklovať na jednu z najobľúbenejších častí hrádze od Dolnozemskej cesty smerom do Čunova.
Katarína Szabová zo Správy telovýchovných a rekreačných zariadení priznáva, že najväčšie problémy spôsobujú na hrádzach práve motoristi. "Po zime musíme obnovovať najmä cyklistické a dopravné značenia, pretože sú zničené," hovorí. Motoristi sú veľmi vynachádzaví, a tak im ani väčšie zábrany nerobia podľa Szabovej problém.
Na hrádzi zasahuje aj mestská polícia. "Pokiaľ je podľa značiek zákaz vjazdu motorových vozidiel, pracovníci mestskej polície to riešia ako dopravný priestupok. Môžu udeliť pokutu do výšky 2000 korún," vysvetľuje hovorca mestskej polície Peter Pleva. Pokutu nemusia pracovníci polície udeliť vždy, no majú skúsenosti s tým, že iba upozornenie spravidla nestačí. Vodiči sa sem pravidelne vracajú. Podľa Plevu už v minulosti nastali aj prípady, keď motoristi spôsobili cyklistom a korčuliarom nehodu. "Nie vždy však poškodení nehodu nahlásia," dodáva Pleva.
Správa telovýchovných a rekreačných zariadení je zodpovedná aj za bezpečnosť na trase. "Začali sme už aj s orezávaním stromov, ktoré zasahujú do cyklistických trás. Na hrádzach pribudnú aj informačné tabule," hovorí Szabová. Možnosti pre cyklistov rozšíria aj ďalšie cyklistické chodníky, ktoré by mali prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na hrádzach a ich menšej preťaženosti.
SAŠA OBUCHOVÁ