Jeden správca, ktorý už nepodniká v správe domov, priznal, že v tejto oblasti sa najviac kšeftuje s peniazmi z fondu opráv. Vlastníci bytov a nájomníci mesačne prispievajú do fondu a tvoria si rezervu na nutné opravy v dome, ktoré potom zabezpečuje správca domu. V Petržalke si napríklad za výmenu motora výťahu správca vyúčtoval viac ako stotisíc korún. V rovnakom dome, kde si motor vymieňali sami obyvatelia, zaplatili päťtisíc. Alebo za výmenu jednej zámky existujú faktúry na 1 600 korún, pričom jej trhová cena je okolo 200 korún. Na 1 600 korún mohla cena narásť, ak zámku prišli vymeniť traja ľudia, v tom prípade je to však neúcta správcu voči jeho klientom.
Opravy nad desaťtisíc korún musí odsúhlasiť nadpolovičná väčšina obyvateľov domu. Bežne však správca urobí opravu za viac a protizákonne ju rozúčtuje v desaťtisícových faktúrach. Zahmlené sú tiež opravy stúpačiek vykurovacích sústav, rozvodov. Na niektorých sídliskách ich vôbec netreba vymieňať, v lete sa armatúry vezmú do dielne, rozoberú, premažú a vložia späť.
Vo faktúrach sa tento spôsob uvádza ako výmena za nové, samozrejme, za vyššiu cenu. Je verejným tajomstvom, že správcovia rôzne opravy dohadzujú známym firmám, ktoré si vykážu nadhodnotenú sumu. Kde skončia peniaze, ktoré ľudia zaplatili navyše, si možno už len domyslieť.
Poplatok do fondu opráv sa odvíja od plochy domu a pohybuje sa od piatich do desiatich korún za štvorcový meter. Jeho výšku navrhuje správca ešte v zmluve a svoj návrh musí ekonomicky zdôvodniť. Závisí iba od nájomníkov alebo vlastníkov bytov, či ho schvália. Financujú sa z neho opravy v dome a mal by byť nižší pri nových domoch. Pravdou je, že ho ľudia nekontrolujú – buď z nedostatku času, alebo z nedostatku odbornosti.
Najprehľadnejšie by sa fond opráv dal kontrolovať, keby mal samostatný účet a obyvatelia domu by si určili odborníka, ktorý by naň dozeral. Doteraz má fond väčšinou spoločný účet s prevádzkovým účtom, z ktorého sa platia služby (OLO, elektrina, atď.). Vtedy je pohyb peňazí fondu opráv takmer nekontrolovateľný a jedna oprava sa dá vyúčtovať dvakrát. Výhodou samostatného účtu je tiež vyplácanie úrokov, na ktoré majú vkladatelia nárok a ktoré správcovia nevyplácajú. V Asociácii spotrebiteľských subjektov SR sa v Bratislave stretli len s jedným prípadom, keď správca skutočne vyplatil úroky. „Začať treba už pri zmluve a dohodnúť ochranné mechanizmy vlastných peňazí. Dnes je oblasť správy domov vojnou odborníkov a ľuďom sa oplatí zaplatiť si právnika. V budúcnosti sa im peniaze vložené do právneho servisu vrátia,“ povedal Rudolf Šaran za Asociáciu spotrebiteľských subjektov SR. (dro)