Asociácia priemyslu a ochrany prírody koncom minulého roka predložila ministerstvu životného prostredia finančný projekt na revitalizáciu chráneného areálu Kochova záhrada. "Peniaze žiadame na prvú etapu revitalizácie, ktorá sa má dotknúť najmä jej biologickej zložky, okrem sumy 250-tisíc, ktorú sme určili na vypracovanie projektu rekonštrukcie záhradnej architektúry - fontán, oplotenia, chodníkov či lavičiek," hovorí Eva Kocianová z APOP.
Samostatne sa bude riešiť reštaurovanie sôch. Sochy Milenci a Matka s dieťaťom sú v dezolátnom stave. "Oslovili sme vo veci ich rekonštrukcie odborníkov z VŠVU. Odporúčajú, aby boli sochy zakonzervované a do areálu začlenené ich kópie," vysvetľuje Kocianová a dodáva, že v prípade sôch chýba dokumentačný materiál, takže nie je predloha, podľa ktorej by ich mohli zreštaurovať. "Chceme vyzvať ľudí, ktorí sa možno niekedy v minulosti v záhrade pri sochách fotografovali, aby sa ohlásili a fotografie nám poskytli."
Kochova záhrada napriek tomu, že sa nachádza priamo v centre mesta, je už pätnásť rokov neprístupná návštevníkom. Od roku 1998 je majetkom krajského úradu. Program záchrany spracovala Regionálna správa ochrany prírody a krajiny - Bratislava.
"Záhrada má 70 rokov a potrebovala by veľmi intenzívnu starostlivosť. Za prvých päť rokov, odkedy bola zverená krajskému úradu, sa v nej neudialo nič. Potom nasledovali síce nejaké brigády, ale išlo vždy len o sporadickú údržbu," hovorí o stave Kochovej záhrady dendrologička Dagmar Krempaská z Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny, ktorá program záchrany areálu vypracovala. Podľa nej, ak má záhrada prežiť, treba sa už venovať každému kríku a drevine. "Koruny sa prekrývajú a kríky začínajú vysychať. Drevo výnimočnej sofory japonskej sa začína rozkladať a stromy napadajú drevokazné huby.
Záhrada bola kedysi omnoho viac presvetlená a všade bol trávnik, dnes už trávnik nenájdete a expanduje tu brečtan. Stromom a kríkom chýba svetlo, a tak strácajú odolnosť voči chorobám a škodcom. Rozpadávajú sa aj oporné múry záhrady a sieť cestičiek."
Kedysi práve ochranári presadzovali, aby Kochova záhrada nebola voľne prístupná verejnosti, dlhšie obdobie už neslúžila ani pacientom a lekárom vedľajšieho sanatória. "Dnes si uvedomujem, že určite práve tým, že je uzavretá a neprístupná, nevyvíja sa ani tlak na majiteľa, aby ju udržiaval. Chceme preto dosiahnuť, aby záhrada bola v budúcnosti sprístupnená."