Diana Tešovičová minulý rok šprintovala na rieke Belej v rámci majstrovstiev Slovenska.
FOTO - JANA DUKÁTOVÁ
Vodný zjazd patrí podobne ako vodný slalom pod Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode. Od slalomu sa odlišuje najmä tým, že väčšinou slúži ako jeho doplnok, len niektorí vodáci sa špecializujú na zjazd. Z Bratislavčanov je to 22-ročný kajakár Marián Potočný zo Slávie UK. Na Slovensku sa vodnému zjazdu venujú najviac v Žiline, dvojkanoe Vala - Slúčik dosiahlo mnoho výrazných úspechov na svetových či európskych šampionátoch. Dobré podmienky pre tento šport sú utvorené aj v Košiciach a Zvolene.
Bratislavské ženské trio
V tejto sezóne sa konali už dve z piatich kôl Slovenského pohára vo Zvolene a Žiline. Najvýraznejšie zo žien sa zatiaľ presadila kajakárka Diana Tešovičová zo Slávie UK Bratislava. "Zjazd je celkom dobrý doplnok slalomu, čo sa týka vytrvalosti. Jazdievame ho mimo sezónu - na jeseň, cez zimu a na jar. Zjazdárske vrcholy sú zväčša v máji a júni ešte pred hlavnou slalomovou sezónou," povedala 22-ročná Tešovičová, ktorá v rámci prvého kola vo Zvolene zvíťazila v šprinte aj zjazde. Slávista Potočný vyhral zjazd, v šprinte bol tretí. V Žiline sa najviac darilo 19-ročnej kajakárke Dane Beňušovej z ŠKP Bratislava, ktorá zvíťazila pred Annou Zererovou zo Slávie UK, mladšou sestrou 23-ročnej Andrey, ktorá so súťažením v rýchlostnej kanoistike aj vodnom slalome už skončila.
Zjazdárov tento víkend čaká 3. kolo domáceho pohára v Košiciach, ktoré bude zároveň aj majstrovstvami Slovenska. Štvrté kolo bude spojené so slalomovým pohárom v Žiline až v septembri, zjazdársku sezónu zakončia v októbri, ale vtedy už Bratislavčania budú na slalomových pretekoch v Česku.
MS sú už o mesiac
Najväčšia pozornosť zjazdárov sa sústreďuje na majstrovstvá sveta v nemeckom Garmisch-Partenkirchene (20. - 23. mája). "Mali by sme tam ísť. Prvé až tretie kolo pohára slúži aj ako nominácia. V každej disciplíne postupujú prvé tri lode, takže spolu s Beňušovou, Zererovou a Potočným by sme v Garmischi chýbať nemali," pokračovala Tešovičová. Okrem šampionátu sa konajú aj preteky Svetového pohára, na ktoré z Bratislavčanov cestuje len Potočný. "Chcela by som sa dostať na slalomové majstrovstvá Európy do Krakova a nominačné preteky budú práve v máji. Keďže ma zaujíma viac slalom, bude veľmi ťažké zladiť zjazdársky šampionát s touto nomináciou," dodala Tešovičová.
Olympiáda je ďaleko
Z hľadiska olympijskej perspektívy má vodný zjazd minimálne šance. Treba naň dlhšiu trať ako na slalom a už samotný slalom mal nedávno "na mále". Všetci na Slovensku sme sa modlili, aby ho nevyškrtli zo zoznamu olympijských športov, veď v ňom dosahujeme medailové výsledky.
V Bratislave vodný zjazd upadá, Žilinčania Ľuboš a Peter Šoškovci sú výnimoční v tom, že stíhajú vrcholy v slalome aj zjazde. Zaujímavá je aktivita známej českej zjazdárky Michaely Strnadovej, ktorá nazbierala v zjazde už množstvo medailí. Keďže chce ísť na olympiádu, snaží sa presadiť ako rýchlostná kanoistka.
KAROL SVOZIL
Medzi zjazdárskymi a slalomovými loďami existuje niekoľko odlišností. Zjazdárske majú predpísanú minimálnu hmotnosť 12 kíl, slalomové 9. Zjazdárske pádla sú ako lyžice, aby mal záber väčšiu účinnosť, slalomové sú ako lopaty, sú rovné, nie sú ohnuté. Zjazdárske lode sú užšie, vyššie a majú oveľa tenšiu špicu, aby lepšie rezali vodu, sú vyššie aj ako lode pre rýchlostnú kanoistiku. Slalomárske lode sú oveľa nižšie a majú široké dno, lebo v tomto športe nejde až tak o rýchlosť a potrebujú väčšiu stabilitu. Zjazdárske lode sa točia náklonmi a ide to omnoho ťažšie než u slalomových, na ktorých sa smer mení pádlom.