Ku Klariskej ulici neodmysliteľne patrí aj podchod pod Kapucínskou ulicou, ktorý spája priestor mestskej pamiatkovej rezervácie s jej bývalým predmestím. Nestál tu však vždy. Postavený bol až v roku 1985 a na archívnej snímke vidieť, že sa tu predtým nachádzali takzvané Široké schody.
V polovici 13. storočia mali na tomto mieste kláštor cisterciánky - rehoľa, ktorá sa venovala poľnohospodárskemu životu. Cisterciánky však odišli, pretože ich kláštor bol spustošený, a tak ich neskôr nahradili klarisky. Tie si opravili staršiu kláštornú budovu a začali si stavať kostol, ktorý dokončili v 14. storočí. Kláštor spolu s kostolom poznačili dva požiare, ako aj zemetrasenie. Po odchode klarisiek v roku 1782 bol kláštor prerobený na školu, na ktorej vyučovali viaceré významné osobnosti slovenských dejín. V súčasnosti je kláštor sídlom Univerzitnej knižnice.
Takéto veselé zátišie víta návštevníkov obchodu Všetko, čo mám rád.
Len málokto vie, že v dome na rohu Klariskej a Baštovej ulice sa nachádzali jedny zo štyroch stredovekých kúpeľov v Bratislave. Severné sa boli prvýkrát spomínajú už v 14. storočí. V kúpeľoch slúžil pre chudobných občanov spoločný bazén, pričom tí zámožnejší sa kúpali v kadiach. Osobitné oddelenia pre mužov a ženy sa vytvorili v 16. storočí. Kúpele spravovali kúpeľníci, ktorí nemali na starosti iba ich nerušený chod a udržiavanie čistoty, ale tiež poskytovali návštevníkom zdravotné služby, ako napríklad masáže alebo odstránenie kožných nedostatkov. Zaujímavosťou je, že koncom 19. storočia boli v tejto budove zriadené židovské rituálne kúpele. Teraz sa v zrekonštruovanom rožnom dome nachádza útulná kaviareň.
Vstup do klariského kostola stráži
na každej strane
malý anjel.
Ak prechádzate Klariskou ulicou a hľadáte príjemný podnik, vaše kroky už nemusia smerovať ďalej do centra mesta. Aj keď názov U hada znie nebezpečne, v tejto reštaurácii a pube sa nemusíte ničoho báť. Reštaurácia je otvorená približne pol roka a obsluha v košeli a motýliku vám prinesie nielen chutný nápoj, ale aj dobré jedlo.
Aj tieto farebné výklady nepochybne zatraktívnili Klariskú ulicu a lákajú nielen turistov, ale aj náhodných okoloidúcich. Vnútri obchodu Twigi môžete nájsť originálne oblečenie a doplnky, v susediacom obchode Všetko, čo mám rád najmä milé drobnosti či vhodné darčeky.
Klariskú ulicu mnohí vnímajú iba ako pomyselný vstup do centra mesta. Napriek tomu má svoju jedinečnú minulosť, nachádzajú sa na nej historické zaujímavosti a kuriozity. Dlhú dobu pôsobila táto ulica prázdnym dojmom, až prednedávnom sa na nej začali objavovať obchodíky so suvenírmi či príjemné podniky a bary.
Terajšia ulica vznikla už v 13. storočí a viedla popri kláštore, ktorý bol spolu s kostolom jej dominantou. Oproti nim neskôr vznikol rad obytných domov. V hornej časti viedla Klariská priamo k mestským hradbám, po ich zrútení vyrovnali výškový rozdiel medzi Klariskou a Kapucínskou ulicou schodišťom. Jednotlivé časti ulice mali v minulosti zaujímavé pomenovania. Uličný kút za Palácom kráľovskej komory volali pieskovým kútom. Horná časť Klariskej pri hradbách zasa dostala nelichotivé pomenovanie svinský kút, pretože sa tu nachádzalo veľa špiny. SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL, PAVOL MAJER