Prvý maratón na území Bratislavy bol Štefánikov maratón v roku 1932. Favoritmi boli bežci zo Sparty Praha. FOTO - ARCHÍV MÚZEA
Podobne ako ten, ktorý sa v hlavnom meste Slovenska bežal už dávno predtým, približne o 60 rokov skôr. Najstarším maratónom na území Slovenska je tradičný Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, ktorého prvý ročník sa bežal koncom októbra 1924.
Začiatkom 30-tych rokov minulého storočia sa v okolí Bratislavy čoraz častejšie organizovali rôzne atletické podujatia, najčastejšie na štadiónoch PTE, ŠK či VŠ Bratislava. Okrem "štadiónovej atletiky" sa behávali aj cezpoľné, lesné i cestné behy, z ktorých jednoznačne pútal najväčšiu pozornosť cestný Beh z Devína do Bratislavy. Jeho prvý ročník sa uskutočnil ešte v roku 1921.
Osem rokov po Košiciach zorganizovali atletickí nadšenci maratón aj v Bratislave. Maratónsky beh v Bratislave pod názvom Štefánikov maratón sa zapísal do histórie prvým ročníkom 4. septembra 1932.
Rovnako ako Beh z Devína ho zorganizovali atléti ŠK Bratislava a o tom, že nešlo o bezvýznamné lokálne preteky, svedčí aj skutočnosť, že Československá atletická amatérska únia poverila ŠK uskutočnením majstrovstiev ČSR v maratóne.
Už niekoľko týždňov pred "najväčším atletickým podnikom v Bratislave" - ako toto podujatie nazvala dobová tlač, vyjadrovali organizátori presvedčenie, že "ľahkoatletický odbor ŠK Bratislava sa podujal veľkej úlohy." Pokyny pre pretekárov hovorili jasne: "Účastníci závodia na svoje vlastné nebezpečie po predbežnej lekárskej prehliadke štartujúcich. Tá sa koná 1 hodinu pred štartom v kaviarni Stahl na Hviezdoslavovom námestí."
Organizátori sa postarali aj o osobné veci účastníkov: "Každý závodník vezme so sebou tlumok alebo kufrík, do ktorého vloží svoje šaty. Zavazadlo bude opatrené tým istým číslom, pod ktorým bude sám štartovať. Za vzniklé straty sa neručí."
Nič nebránilo tomu, aby sa o 14. hodine vydalo 29 vytrvalcov z jedenástich klubov alebo odborov na dlhú, ale rovinatú, 42 200 metrov dlhú trať so štartom pred hotelom Kern, ktorá viedla Ondrejskou ulicou cez Námestie republiky a Špitálsku, Kadlecove námeste, Krížnu na Trnavskú cestu cez obce Farná a Ivanka do Čeklísa (dnešné Bernolákovo), kde bola obrátka späť do Bratislavy. Vytúžený cieľ čakal odvážlivcov v Petržalke na štadióne ŠK.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)