Bratislavská vodárenská spoločnosť posúdi existenciu troch rozostavaných vodojemov v meste. Jedným z nich je aj nedokončený vodojem v Lamači. Od roku 1990 do týchto stavieb mesto nič neinvestovalo ani neboli zakonzervované. FOTO SME - PAVOL MAJER
alo žiadne finančné prostriedky.
Vodojem v lamačských záhradách bol rozostavaný, pretože tu mal vyrásť veľký obytný súbor. Stavbu domov však nezrealizovali. Vodojem má rozmery niekoľkoposchodového domu a v minulosti sa tu pri páde smrteľne zranilo mladé dievča. Na Kramároch je stavba zabezpečená, pretože sa nachádza v areáli už jestvujúceho vodojemu a je chránená oplotením. Nedokončený vodojem v Devíne je umiestnený v ochrannom pásme jestvujúceho vodojemu. Aj napriek tomu nedostatočným riadením novej výstavby sa ochranné pásma narušili, takže pri prípadnom dokončení bude problémom dodržanie hygienických predpisov na ochranu pitnej vody.
Spoločným problémom všetkých vodojemov je nedostatok financií na ich dokončenie či konzerváciu. "Mesto nemá ani na to, aby sme stavby strážili," hovorí Ernest Tomášik z oddelenia výstavby magistrátu. Aj pozemky pod stavbami sú v mnohých prípadoch nevyrovnané.
Dnes má rozvoj investícií týkajúcich sa vody na starosti Bratislavská vodorenská spoločnosť, a. s. "Tá by mala posúdiť, či sú tieto vodojemy v súčasnosti vôbec potrebné v nadväznosti na aktuálny územný plán mesta," povedal Tomášik. Ak ich posúdi ako nepotrebné, mesto bude musieť stavby zbúrať alebo hľadať ich alternatívne využitie. V opačnom prípade bude hľadať spôsob majetkového prevodu na Bratislavskú vodárenskú spoločnosť.