Do Bratislavy zavítal v sobotu po prvý raz legendárny bojovník umenia wing tzun Emin Boztepe (vpravo), ktorý tu viedol seminár. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Tradičné bojové umenia majú u nás dlhú tradíciu. Po roku 1989 k nám začali prenikať aj niektoré menej známe, ktoré si len budujú svoju pozíciu. Vďaka možnosti neobmedzeného kontaktu so zahraničím sa v Bratislave predstavilo už niekoľko legiend rôznych bojových umení. V sobotu viedol v hlavnom meste seminár jeden z najúspešnejších reprezentantov umenia wing tzun Emin Boztepe.
"Pre aktívnych účastníkov seminára bol Emin vzácnym hosťom, pretože spoznať tohoto charizmatického človeka a jeho jedinečný spôsob výučby osobne je skutočný zážitok. Je profesionálnym inštruktorom prostredníctvom svojej vlastnej celosvetovej organizácie EBMAS wing tzun po celej Európe i za morom," vysvetľuje Vlado Bucko z bratislavskej školy EBMAS.
"Pre laika je zasa zaujímavá informácia, že je to bojovník, ktorý ešte nikdy nebol porazený, napriek tomu, že svoje postavenie musel mnohokrát obhajovať vo vyzývacích zápasoch s adeptmi rôznych bojových umení. Trénoval aj príslušníkov elitných a armádnych zložiek, zahrňujúcich tím FBI pre záchranu rukojemníkov či námorné vojsko USA."
Vyhnúť sa boju nie je zbabelosť
Dnes štyridsiatnik Emin Boztepe prežil detstvo v Nemecku a mal ho ťažké pre svoj turecký pôvod. Bol stálym terčom rasových útokov i fyzického násilia. Vedieť sa ubrániť bolo pre neho nevyhnutné, a tak sa začal v štrnástich rokoch venovať bojovým umeniam. Postupne ich vystriedal niekoľko. Taekwondo, shotokan karate, muay thai (thajský box), turecký voľný štýl zápasu, box, wing tzun a escrimu (Latosa weapon system).
"Vyhnúť sa fyzickej konfrontácii, ktorá nie je potrebná, nie je zbabelosť, ale ukazuje pokoru. Pokiaľ sa predsa len stretnete s konfliktom, ktorý sa nedá riešiť inak ako bojom, snažte sa ho vyriešiť rýchlo a vynaložte čo najmenej energie, ako je možné," objasňuje Emin filozofiu umenia, ktorému sa venuje. Tejto filozofii sa prispôsobuje aj použitie techník. "Byť láskavý k protivníkovi znamená byť krutý sám k sebe. To nemá v boji zmysel. Preto náš systém preferuje techniky, ktoré fungujú najrýchlejšie, ako je len možné a minimalizujú naše zranenia." PROKOP SLOVÁČEK
Použiť dotyk je výhodnejšie, ako zapojiť mozog
Bojovníka wing tzun nezaujíma spôsob útoku súpera, stačí mu fakt, že útok začal. Okamžite štartuje proti súperovi a snaží sa s ním skontaktovať. Vstupuje do súperovho útoku a necháva sa chrániť vlastným telom a jeho reflexmi. Získať správne reflexy pomáha metóda tzv. lepiacich sa rúk, teda spôsob rozvoja hmatových (taktilných) reflexov, ktorých centrum je v mieche. Sú oveľa rýchlejšie ako zrakové. Typickým príkladom je, že popálenú ruku stiahneme omnoho skôr, než si to uvedomíme. Keďže sú hmatové reflexy nezávislé na činnosti mozgu, môže wing tzun bojovník spoľahlivo fungovať, aj keď má mozog paralyzovaný strachom, hnevom, stresom či prekvapením. Viac informácií na www.sebaobrana.sk.