Mestskí poslanci svojím hlasovaním o zmene využitia pozemkov v okolí Slavína nepriamo napomohli aj legalizácii niekoľkých čiernych stavieb, ako je napríklad Dodokova vila. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Svojím hlasovaním o zmene klasifikácie lukratívnych pozemkov v okolí Slavína a Horského parku z využitia verejná zeleň na malopodlažnú výstavbu mestskí poslanci na poslednom zastupiteľstve prakticky zlegalizovali aj niekoľko čiernych stavieb. Jedným z pozemkov, ktorému zmenili využitie, je aj sektor 56 na juhozápadnom svahu pod Slavínom. Aj keď doteraz išlo o územie, na ktorom by podľa úradných dokumentov mala rásť len tráva či stromy, v posledných rokoch tu vyrástlo niekoľko honosných rodinných domov.
Jedným z nich je už mediálne známa Dodokova vila. Niekoľkopodlažný rodinný dom postavili bez povolenia stavebného úradu, pričom jeho poloha je taká nešťastná, že okrem výhľadu spod Slavína kazí výhľad aj z rezidencií britského a amerického veľvyslanca. Aj napriek mnohým sťažnostiam sa však nenašiel nikto z kompetentných, kto by rozhodol o zbúraní vily. Poslanci tak odhlasovaním povolenia stavať na pozemku vily na zastupiteľstve urobili významný krok k legalizácii stavby ex post, aj keď vile stále chýba stavebné povolenie a vila je väčšia, ako dovoľujú regulatívy priestoru.
Poslanci povolili aj výstavbu rodinných domov na pozemkoch pod Slavínom v susedstve bývalej vyhliadkovej reštaurácie, ľudovo známej ako Boľševik, a na parcelách okolo pamätníka obetiam 1. svetovej vojny Štyri levy. "Je to škoda, idú zastavať pozemky, odkiaľ sú jedny z najkrajších výhľadov na mesto, a za obeť asi padnú aj vzácne borovice," hovorí šéfka bratislavských ochranárov Katarína Šimončičová.
Poslanci neschválili výstavbu len na dvoch z jedenástich pozemkov. Jedným je vzácna mokraď v blízkosti Horského parku, za ktorú zabojoval predseda komisie životného prostredia Dušan Hruška. Je totiž predpoklad, že mokrade napájajú vlahou blízky lesopark a nie je jasné, či by mu výstavba v lokalite neuškodila. Druhým pozemkom je objekt bývalého historického kúpaliska Pallehner. Prostredie bazéna je značne zdevastované a pravdepodobne sa nenájde nikto, kto bude ochotný miesto zreštaurovať.
MARTIN KÓŇA