V minulosti bol súčasťou takmer každej domácnosti, dnes sa z našich príbytkov vytráca. Ešte stále je však súčasťou našich životov - na kostoloch, cintorínoch, námestiach, v lesoch či múzeách. Starý alebo moderný, drevený, kamenný či z drahých kovov, kríž je všade okolo nás dodnes, aj keď často len akoby vďaka zázraku. Mnohé zo známych krížov, okolo ktorých denne chodíme a poznáme ich, majú totiž pohnutú minulosť.
Kríže v lese nad Borinkou
Prechádzkou po bratislavských lesoch natrafia lesní chodci na množstvo kamenných krížov s korpusom Krista alebo bez neho. Ide o tzv. kríže zmierenia, zasadené na mieste, kde sa stala v minulosti istá tragédia s úmyslom odčinenia. Vyrobiť ho dávala zvyčajne rodina pôvodcu nešťastia a na kríži býval uvedený iba rok vyhotovenia a iniciály. Na vidieku bolo zvykom osádzať na rázcestia kríže alebo tzv. Božie muky, pri ktorých sa zvykli zastavovať pútnici. Do ník sa ukladali sochy svätých alebo Panna Mária. Na snímke sú Božie muky z prvej polovice 19. storočia z lesa nad Borinkou smerom na Marianku. Kovový kríž pri kostole františkánov
Pred kostolom na Františkánskom námestí je po pravej strane vchodu zasadený veľký kovaný novobarokový kríž bez korpusu z roku 1898. Toto umelecko-remeselné dielo kováča Martona je prenesené pravdepodobne z Ondrejského cintorína, vzhľadom na symboliku múz na ňom môže ísť o bývalý
náhrobok umelca.
Kríž s bronzovou sochou Krista na Kalvárii
Z pôvodnej Kalvárie, vybudovanej na pamiatku víťazstva kresťanstva nad Turkami, ktorej súčasťou bol aj drevený kríž s bronzovou sochou Krista z roku 1694, zostalo dnes už len málo.
Socha, ktorú začal pred 2 rokmi reštaurovať študent piateho ročníka Katedry reštaurovania VŠVU Andrej Margoč, bola vyklonená z osi a mala dlhé roky na krku a v páse stopy po priestrele, zrejme ako pamiatku na bombardovanie z roku 1944. Pri reštaurovaní sa zároveň zistilo, že korpus bol už niekoľkokrát neodborne premaľovaný nátermi a olejovou farbou (preto mal kov žltkastú farbu) a dokonca mal korpus Krista, poškodený v minulosti pádom, zlomenú pravú ruku v ramene a ľavú ruku v pästi. Bol aj amatérsky reštaurovaný, porušené časti boli jednoducho zaliate cínom. Preto socha podstúpila aj výmenu spojov .
Strieborný oltárny kríž, Dom sv. Martina
Do inventára Dómu patrí aj cenný strieborný oltárny kríž z dielne bratislavského zlatníka Daniela Fabera. Kostolu ho darovalo mesto v roku 1760. Má pozlátené detaily a cizelovanú rokajovú výzdobu na nohe. Pre svoju cennosť je chránený dômyselným bezpečnostným systémom. Travertínový kríž pri vchode do Dómu sv. Martina
Kríž sa nachádza v exteriéri na severnej strane. Datuje sa do druhej polovice 19. storočia, podstavec je z vápenca. Nápis na horizontálnom ramene v latinčine hovorí: Iesus Christus Deus Homo - Ježiš Kristus, Boh a človek.
Ďalšie nápisy na kríži už, bohužiaľ, zotrel čas a sú nečitateľné.
Kríž pri Kostole Nanebovzatia Panny Márie, Blumentál
Víchrica v zime roku 1984 okrem iných škôd v meste spôsobila aj zrútenie a zlomenie veľkého dubového kríža s ťažkým liatinovým korpusom pri Blumentáli. Vyhotovený bol súčasne s výstavbou kostola koncom 19. storočia. Zreštaurovať sa ho podujali Ľudovít Havlovič a jeho pomocník Ignác Veselský. Soche chýbali mnohé malé časti, napríklad palec pravej ruky. Preto si zlievač kovov, brat Ľudovíta Havloviča, odlial do formy vlastný palec, ktorý bol potom soche prirobený. Na stmelenie dvojica použila nový dvojzložkový tmel, určený na vojenské účely. Kríž vyhotovili z kovu a korpus po úplnej oprave natreli matnou bielou acrylovou farbou.
Hotový kríž s opraveným korpusom sa osádzal pomocou autožeriavu votknutím do pôvodného kamenného podstavca z Radlinského ulice.
Dvojicu Havlovič - Veselský prehovoril správca fary aj na reštaurovanie menšieho dreveného kríža po pravej strane hlavného vstupu do kostola. "Boli sme skľúčení," píše o oprave Veselský. "Drevený korpus bol v dôsledku dlhodobého pôsobenia poveternostných vplyvov úplne zhnitý a zničený neodbornou opravou a nátermi. Chýbali ramená, kolená, temeno bolo vyhnité až po krk, hrudník rozštiepený a jedno chodidlo, dlhšie o 6 centimetrov, prirobené z inej sochy." Zreštaurovaný objekt bol zasadený na pôvodné miesto v roku 1986.