Ak nebudú slovenskí záujemcovia, projekt postúpi do medzinárodnej súťažeVodohospodárska výstavba, š. p. Bratislava, vyhlásila 1. apríla verejnú obchodnú súťaž na výber investorov výstavby Dunajského rekreačného parku Čunovo a prenájom pozemkov. Tie sú k dispozícii na dlhodobý prenájom na päťdesiat rokov. Cieľom projektu je zabezpečiť, aby park bol po dobudovaní využívaný obyvateľmi Bratislavy a v rámci regiónu Podunajsko aj obyvateľmi priľahlých oblastí Rakúska a Maďarska. "Poloha areálu priamo na vodnej magistrále Dunaj - Mohan - Rýn vytvára predpoklady na rozvoj rekreácie, športu a cestovného ruchu," hovorí autor základného konceptu návrhu Drahomír Jurčacko z Vodohospodárskej výstavby.
Záujemcovia si môžu vyzdvihnúť súťažné podklady do 15. apríla a ponuky majú predložiť do konca mája. Zoznam vybraných uchádzačov podľa rozhodnutia výberovej komisie minister životného prostredia predloží vláde. Komisiu budú tvoriť zástupcovia ministerstva životného prostredia, hospodárstva, Povodia Dunaja či Vodohospodárskej výstavby.
Znalecký posudok, ktorý stanovil minimálny trhový nájom pozemkov, je uložený u notára. Potenciálni investori nebudú mať túto sumu k dispozícii. "Urobili sme tak preto, lebo dúfame, že ich ponuky budú vyššie."
Ponuky investorov sa nebudú hodnotiť len podľa výšky navrhovanej sumy za prenájom. Tá bude tvoriť 60 percent hodnotenia, ďalších 40 percent bude tvoriť hodnotenie koncepcie využitia územia. "Ak návrhy potenciálnych slovenských investorov nebudú spĺňať podmienky, projekt postúpime do medzinárodnej súťaže." Územie je podľa spôsobu navrhovaného využitia rozdelené na šesť sektorov. Tri z nich sa nachádzajú na pravom brehu zdrže Hrušov. Majú byť využité ako les a lesopark, miesto na táborenie, bežecké chodníky či kondičné dráhy a tretia časť na prístav rekreačných člnov a jácht, lodenice, jachtárske kluby a detské ihriská. Samotná Hrušovská zdrž je navrhovaná ako priestor vhodný na kúpanie, rybolov, potápanie či vodnú turistiku. Ďalšie tri lokality majú tiež slúžiť na rekreáciu v prírodnom prostredí a v časti pobrežnej línie Mošonského dunajského ramena sa navrhuje vybudovanie pláže. "Urbanistický zámer dunajského parku zohľadňuje ochranu lužných lesov, rastlinných druhov i vtáčích území," hovorí Jurčacko. Stavby majú byť lokalizované mimo hlavných lesných porastov na vegetačne menej hodnotných plochách, respektíve na umelo vytvorených štrkových násypoch. Vodohospodárska výstavba chce zaručiť dodržiavanie ochranných opatrení zo strany investora aj na Hrušovskej zdrži. Tá je v súčasnosti najvýznamnejším zimoviskom vodného vtáctva na Slovensku a migračným koridorom pre vtáctvo nadregionálneho charakteru. Hniezdi a zimuje tu približne 75-tisíc vodných vtákov rôznych druhov.
JANA PARKROVÁ
Aktualizovaný ideový urbanistický zámer Dunajského rekreačného areálu Čunovo, autor základného konceptu Drahomír Jurčacko.
Legenda
1 - Šport - služby - rekreácia v prírodnom prostredí
2 - Pláže - rekreácia - oddych pri vode v prírodnom prostredí
3 - Prístav rekreačných člnov a jácht - návrh
4 - Šport - telovýchova - rekreácia - služby - návrh
5 - Rekreácia a oddych v prírodnom prostredí- návrh
6 - Rekreácia - šport - kempovanie - návrh
7 - Ochranná zeleň - návrh
8 - Les s prvoradou ekologickou funkciou - návrh
9 - Prístav pre malé rekreačné plavidlá - návrh
10 - Galéria moderného umenia Danubiana
11 - Pláž - návrh
12 - Vodné športy pod haťou - návrh
13 - Zdrž Hrušov
14 - Prístav záchrannej služby - návrh
15 - Divoká voda
16 - Vyhliadková reštaurácia - návrh
17 - Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy
18 - Obec Čunovo
19 - Vodný zdroj Ostrovné lúčky - mokraď
20 - Prístav záchrannej služby - návrh
21 - Prívodný kanál na vodné dielo Gabčíkovo
22 - Dunaj
23 - Mošonské rameno Dunaja
24 - VDG - stupeň Čunovo
25 - Plavebná komora
26 - Sklz pre malé plavidlá