Hipodróm v Petržalke bude už túto nedeľu dejiskom otváracích dostihov novej turfovej sezóny. Začínajú sa o 14.00.
minulým rokom má turfová ouvertúra týždenné meškanie, ktoré zapríčinili zlé skúsenosti organizátorov z minulých rokov s nepriaznivým počasím.
Počas zimy bratislavské Závodisko, š. p., vyvinulo maximálne úsilie, aby sa aj tento rok úroveň starohájskeho turfu opäť o čosi zvýšila. Na dráhe pribudla mobilná bariéra, ktorá bude podľa potreby chrániť trávnik pred poškodením, strechu dostali tribúny určené pre majiteľov, trénerov, ošetrovateľov a ostatný personál dostihových stajní, vylepšený bol exteriér rozhodcovskej veže, vymenili sa oplôtky pri paddoku a sedlisku a hotové sú aj ďalšie "kozmetické" úpravy areálu.
Samozrejme, že turfmanov najviac zaujímajú záležitosti týkajúce sa dostihov. O tých informovala dostihová referentka Viera Čepanová: "Pred sezónou sa na Slovensku dalo zaregistrovať 90 dostihových stajní (79 cvalových a 11 klusáckych), ktoré majú v príprave 302 koní (265 rovinových a prekážkových a 37 klusákov). Na 26 mítingoch sa pobeží 228 dostihov (142 rovinových, 18 steeplechase, 9 cez prútené prekážky a 59 klusáckych), ktoré sú dohromady dotované sumou 21,11 miliónov korún a majiteľskými a chovateľskými prémiami vo výške 1,92 milióna. Najvyššiu dotáciu majú 12. slovenské derby (1,9 milióna Sk) a Veľká cena Slovenska (900 000 Sk), ale aj ostatné výkonnostné skúšky podľa svojho významu majú dotácie porovnateľné s výhrami v okolitých krajinách stredoeurópskeho regiónu."
O vysokej úrovni slovenského turfu a záujme otestovať si na starohájskych dostihoch výkonnosť svojich plnokrvníkov svedčí záujem majiteľov stajní o štarty svojich štvornohých reprezentantoch na piatich starohájskych klasických dostihoch. Do termínu uzávierky 31. marca prihlásili na ne rekordný počet 212 kobýl a žrebcov. Na Jarnú cenu kobýl (16. mája) - 34, na Veľkú jarnú cenu (23. mája) - 22, na 12. slovenské derby (18. júla) - 63, na Oaks (12. septembra) - 50 a na Saint Legér (26. septembra) - 43.
"Na piatich klasikách by mali štartovať kone z Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Srbska a Čiernej Hory, ale aj kvalitné plnokrvníky zo slovenských stajní, pričom naši majitelia sa netaja ambíciami niektoré z týchto prestížnych dostihov aj vyhrať," dodala Čepanová.