Výstava Zelená divočina na veľtoku je v priestoroch Slovenského národného múzea sprístupnená do 30. júna. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen), ktorý je v súčasnosti jednou z posledných veľkých nezastavaných lužných oblastí Európy, predstavuje výstava Zelená divočina v Slovenskom národnom múzeu. Územie parku sa rozprestiera pozdĺž rieky Dunaj na ploche 9300 hektárov. Oblasť od Devína až po Viedeň lemujú historické pamiatky ako viedenská brána v Hainbugru, zámok Orth či Schlosshof. Mnohé z pamiatok pochádzajú ešte z čias starých Rimanov.
Prezentáciu osobitého sveta pri Dunaji tvoria okrem fotografií a plagátov s textami aj exponáty zvierat, ktoré v oblasti žijú. Dunaj má v parku Dunajské luhy charakter horskej rieky a jeho hladina kolíše v rozsahu siedmich metrov. A práve kolísanie hladiny je podmienkou na existenciu vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Okrem diviakov, vydier či veveričiek tu našiel svoj domov aj vzácny bobor. Ten v roku 1863 vyhynul, a tak ho ochranári nasadili znovu. V súčasnosti sa mu mimoriadne darí a jeho počet sa zvýšil natoľko, že prešiel aj na slovenskú stranu.
Národný park organizuje aj rôzne podujatia - cyklotúry, výlety na člnoch, tábory pre deti alebo pešie vychádzky s odborným sprievodcom, ktorý hovorí aj po slovensky.
Výstava v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží potrvá do 30. júna. Záujemcovia si môžu expozície prísť pozrieť denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 hod.
MARÍNA DOBOŠOVÁ