Ak sa dieťa naučí jazdiť už v ranom detstve, môže z neho vyrásť kvalitný dostihový či parkúrový jazdec. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Od začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia sa začala v slovenskej metropole rozmáhať voltiž, ktorej sa venovali vo viacerých jazdeckých oddieloch (Slovan Starý háj, Žižka, Slávia SVŠT, Hipológ ZOO, Karpatia, Elán) a ich pretekári sa postupne vypracovali medzi najlepších v Československu. V Starom háji zase od začiatku osemdesiatych rokov pôsobil Pony klub, ktorý vychoval niekoľko skvelých dostihových jazdcov a z nich Jozef Bojko patrí dnes k najlepším stredoeurópskym džokejom.
Deti z Bratislavy mali o kone vždy veľký záujem, ale príležitostí na jazdenie bolo čoraz menej. V súčasnosti sa voltiži venujú len v TJ Elán Čierna Voda a špeciálne jazdeckému poteru len na dvoch miestach. Na Anna majeri v Miloslavove a v Pony Teame v Petržalke-Ovsišti.
"Pony Team vznikol v roku 1996 a svoje miesto našiel v areáli JO Slávia STU Bratislava i v Petržalke-Ovsišti. Bývalú strelnicu sme prerobili na stajňu, do ktorej manžel z Holandska priviezol štyri kobylky-poníčky a tie sa stali základom oddielu zameraného na jazdecký výcvik detí," vysvetľuje spoluzakladateľka tímu a trénerka Jana Januschkeová.
Do areálu Pony Teamu každý deň prichádza okolo desať detí, ktoré sa na ôsmich malých koníkoch učia jazdiť. V jazdiarni alebo v okolitej prírode. Na pretekoch však musia súťažiť s pretekármi, ktorí štartujú na veľkých koňoch.
"Žiaľ, u nás sa ešte nerobia samostatné súťaže pre poníky a ostatné malé plemená koní, takže na súťažiach sú naše deti v nevýhode," konštatovala Januschkeová, ktorá holandské poníky pochválila. Sú na chov a ošetrovanie nenáročné, športovo založené, ochotné pracovať i súťažiť, majú pokojné povahy a k deťom sú prítulné.
"Deti na nich skúšali aj jazdiť na dostihoch v Starom háji, ale táto skúsenosť sa neosvedčila, lebo koníky boli po pretekoch nervózne a pri výcviku neposlušné a ťažko ovládateľné. Vzhľadom na to, že na nich jazdia aj troj- či štvorročné deti, účasť na dostihoch sme zrušili," vysvetlila príčinu ďalšej absencie poníkov na starohájskom hipodróme trénerka.
V súčasnosti tvorí petržalský Pony Team dvadsať stálych jazdcov od štyroch do pätnástich rokov a za každého zaplatia rodičia polročný členský poplatok 2000 Sk. Pre externých detských záujemcov stojí hodina jazdy pod vedením trénera 200 Sk.
"Záujem veľkomestských detí o jazdecký a dostihový šport je veľký, ale príležitostí na jeho aktívnu realizáciu majú málo. My sa snažíme túto medzeru vyplniť. Máme dobrý pocit pri pohľade na deti, keď spontánne vyjadrujú svoju lásku ku koňom," dodala spoluzakladateľka a trénerka Pony Teamu. (jg)