Poplatky za psov si určujú mestské časti, základná sadzba sa pohybuje okolo tisícky. Suma za čivavu či za dobermana sa nelíši. Ak v priebehu roka pes uhynie, zvyšok sumy majiteľovi vrátia.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Jedným z príjmov miestnych rozpočtov sú aj poplatky za psov. Miestne úrady vyzbierané peniaze investujú napríklad do nádob na psie exkrementy. Výšku poplatkov si určujú mestské časti, oslobodení od nich sú slepci a invalidi, dôchodcovia majú spravidla zľavy.
V Petržalke sa platí za psov starších ako šesť mesiacov. Základná sadzba je tisíc korún, za druhého a každého ďalšieho psa je to 1500 korún. Osamelý dôchodca platí za prvého psa stovku, rovnako platia aj psičkári v rodinných domoch. V súčasnosti evidujú približne tritisíc psov, na miestnom úrade však predpokladajú, že načierno je ich minimálne raz toľko. Platiacich psičkárov sa v Petržalke snažia motivovať aj vydávaním poukážok na veterinárne služby u zmluvných lekárov, ktoré si môžu vyzdvihnúť v Technopole.
V Starom Meste sa platí za psa 900 korún, dôchodcovia platia symbolickú stovku. Ak má pes za sebou test základnej poslušnosti, jeho majiteľ zaplatí miesto plného poplatku len tri stovky ročne. Platobné výmery môžu staromestskí psičkári očakávať od januára približne do mája. "Máme zaregistrovaných 1773 psov, z toho 239 je oslobodených od poplatkov," hovorí Mária Barátiová zo staromestského miestneho úradu.
Poplatky v Novom Meste sú podobné ako inde, základný je tisíc, za druhého psa 1500 korún. Dôchodcovia platia dve stovky. "Platí 1454 ľudí, evidovaných máme 1934 psov. Podľa nášho odhadu je možné, že psov je aj tritisíc," hovorí Jana Ondrová z oddelenia daní a poplatkov.
Vo Vrakuni môžu psičkári tisíckorunový poplatok uhradiť jednorazovo alebo v dvoch splátkach. Za druhého a každého ďalšieho psa sa poplatok zvyšuje o polovicu. "Poplatky nám platí 881 psičkárov, podľa našich odhadov máme v skutočnosti však asi o tristo až štyristo psov viac," hovorí Vladimíra Kuvičková z miestneho úradu.
Neregistrovaných psov odhalia hlavne pri riešení priestupkov, ako je znečisťovanie verejných priestranstiev či rôzne pohryznutia. Postihy riešia mestskí policajti. Pokuty sa pohybujú vo výške okolo päťtisíc korún. Výrazne nižšie sú v Novom Meste, tu zaplatia psičkári za neevidované zvieratá päťsto, od 1. mája to bude dvetisíc korún.
Ak pes v priebehu roka uhynie, mestské časti zväčša časť zaplatených peňazí vrátia. "Ak majiteľ psa utratí, alebo sa ho iným spôsobom zbaví, znížime mu poplatok odo dňa, keď to ohlási," hovorí Podmajerská.
MARTIN KÓŇA