
Množstvom farieb a exotickým výrazom očarili včera publikum na Novej scéne umelci z Číny. Pripravovali sa za mimoriadnych bezpečnostných opatrení, ale inak v šatni vládla bežná atmosféra. Vystúpenie Tanec a hudba národností Číny zaujalo Bratislavčanov rovnako ako obyvateľov ostatných miest Európy, kde ho umelci Tunchuanského umeleckého súboru z oblasti A-li (Ngari) na západe Tibetskej autonómnej oblasti predviedli. FOTO SME – PAVOL MAJER
V súvislosti so simulovaným Valným zhromaždením OSN sme oslovili generálneho riaditeľa jeho bratislavského zasadnutia Lukáša Vŕbu, študenta maturitného ročníka programu IB na Gymnáziu Jura Hronca.
Čo vás inšpirovalo usporiadať toto podujatie?
„Minulý rok sa skupina študentov z nášho programu zúčastnila na takejto konferencii v poľskej Wroclavi. Veľmi nás to zaujalo a keď sme sa vrátili, zistili sme si, že tento program beží takmer v celej Európe, len na Slovensku nič také nefunguje. Respektíve funguje v Žiline, ale iba na národnej úrovni.“
Rozhodli ste sa ujať iniciatívy. Čo nasledovalo potom?
„Aby sme mohli konferenciu usporiadať, museli sme sa prihlásiť do registra týchto konferencií, ktorý zriadila reálna OSN. Museli sme tiež splniť niekoľko ďalších podmienok. Jednou z nich je, že to musí byť medzinárodná konferencia.“
Z ktorých krajín prišli účastníci?
„Prišli Poliaci, Maďari, Nemci, Rakúšania, Nóri, Fíni, Taliani, Estónci, Rumuni. Delegácie majú rôzny počet účastníkov. Napríklad z Nórska a Nemecka ich prišlo po 15. Všetko sú to študenti tretích a štvrtých ročníkov stredných škôl a dosť veľká časť z nich študuje podľa programu IB.“
Ako bude rokovanie vyzerať?
„V podstate tak ako normálne valné zhromaždenie, len s malými zmenami v pravidlách. Otvorí sa téma, bude sa o nej diskutovať. Pokračovať sa bude rokovaním v blokoch krajín a na záver sa vytvoria a prijmú rezolúcie. Rokovacím jazykom je angličtina.“
Čo je cieľom simulovaného Valného zhromaždenia OSN?
„Cieľom nie je prísť na niečo nové. Význam má to, čo sa udeje počas procesu, teda, že sa stretnú ľudia z rôznych krajín, diskutujú o problémoch, že sa spoznávajú a zároveň preniknú hlbšie do fungovania takej organizácie, ako je OSN. Zistia, ako funguje diplomatické vyjednávanie, ako sa tvoria rezolúcie. To je dôležitejšie ako rezolúcie samotné, hoci aj tie sa posielajú do reálnej OSN.“