
Včera ráno loď smerujúca do Rakúska vypustila do Dunaja drenážnu vodu, ktorá obsahuje zvyšky nafty a ropných látok. Znečistenie podľa vodohospodárov nie je veľké a nemá vplyv na ryby ani na vodné vtáky. FOTO SME - PAVOL MAJER
om vody patria veľké priemyselné podniky, v Bratislave Slovnaft. Ten síce v posledných rokoch zmenil environmentálnu politiku, stále to však nestačí. Aby sa verejnosť dozvedela o Dunaji viac a mohla sa zapojiť do jeho ochrany, vznikol projekt, ako ju to naučiť.
Na projekt prispelo britské ministerstvo zahraničia sumou 48 000 libier (asi 3 milióny korún). Zameriava sa na mimovládne organizácie a bude bežať v deviatich európskych krajinách do decembra.
„Mimovládne organizácie sú veľmi efektívne, sú zdrojom a kanálom informácií pre občanov. Uznávame dôležitosť Dunaja ako súčasti európskeho životného prostredia. Veľká Británia chce raz vidieť Slovensko v pozícii člena EÚ, kapitola životné prostredie je jednou z najťažších,“ povedal Bob Setterfield z britskej ambasády. Vo Veľkej Británii mali pred 50 rokmi problém s Temžou. Bola taká znečistená, že v nej neprežila žiadna ryba. Dnes sa tam nasťahovali lososy. Rovnaký úspech by chceli vidieť aj v Dunaji.
Slovensko pred vstupom do EÚ bude musieť v oblasti životného prostredia zmeniť legislatívu a prijať rámcovú smernicu o vodách. Jednou z podmienok je aj účasť verejnosti. V decembri k tomu v Bratislave bude medzinárodné stretnutie. K najaktívnejším krajinám zapájajúcim sa do ochrany Dunaja patrí Slovensko, Juhoslávia a Bulharsko. (dro)