
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
„Falšovateľom a vekslákom ostáva na zbavenie sa falošných nemeckých mariek, francúzskych či švajčiarskych frankov, talianskych lír, rakúskych šilingov a iných európskych mien už len niekoľko týždňov, preto by si občania mali dávať väčší pozor a nemali by zamieňať peniaze u veklsákov,“ povedal nám bratislavký kriminalista, ktorý sa zaoberá odhaľovaním falšovateľov peňazí a tých, ktorí ich dávajú do obehu.
V krajinách Európskej únie sa len vlani podarilo zabaviť viac ako 1,2 milióna falošných bankoviek a okolo 290 000 mincí. Nemalé úlovky mali aj slovenskí policajti, lebo naši občania sú dôverčiví a naivní a veľa ráz naletia podvodníkom.
Na zavedenie eura sa pripravujú aj policajti z krajín Európskej únie, a to napriek tomu, že sfalšovať nové bankovky nebude ľahké. Predstavitelia Európskej centrálnej banky, ktorá navrhovala bezpečnostné prvky bankoviek, sa však zhodujú na tom, že k pokusom ich sfalšovania aj tak dôjde. „To, čo dokáže jeden človek vyrobiť, môže druhý napodobniť,“ tvrdia bankoví experti a upozorňujú, že euro tlačia až v pätnástich tlačiarňach, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa tajné informácie o technológii ich výroby dostanú do nesprávnych rúk.
„Falošné eurá sa zrejme vo zvýšenej miere dostanú do obehu v čase, keď sa s nimi budú občania len zoznamovať, preto by si mali hlavne v prvých mesiacoch budúceho roku dávať pri výmene bankoviek veľký pozor,“ pokračoval kriminalista.
Zástupcovia krajín Európskej únie sa už dohodli na trestoch, ktorými budú postihovať falšovateľov novej meny. Tí najnebezpečnejší zo zadržaných zločincov strávia vo väzení najmenej osem rokov.
Autor: JURAJ DONOVAL