Vodáci zamkli dreveným kľúčom Dunaj a otvoria ho až na jar

V sobotu zažili rieky Dunaj a Morava zrejme posledné tohtoročné vodácke preteky. Uskutočnil sa kajakársky Dunajský maratón, ktorý bol zároveň súbojom o slovenské majstrovské tituly. O organizáciu sa postaral klub MSI Bratislava. Pätnásťkilometrová trať ..

Posledné trénerské rady pred štartom Dunajského maratónu. FOTO SME - PAVOL MAJER

V sobotu zažili rieky Dunaj a Morava zrejme posledné tohtoročné vodácke preteky. Uskutočnil sa kajakársky Dunajský maratón, ktorý bol zároveň súbojom o slovenské majstrovské tituly. O organizáciu sa postaral klub MSI Bratislava. Pätnásťkilometrová trať viedla z Devínskej Novej Vsi do Karlovej Vsi.

V karloveskej zátoke sa ako prvý objavil Ján Rusnák (Atuko Košice), ktorý dosiahol čas 1:02:52,48. Druhé miesto a striebornú medailu si vybojoval Marián Potočný (Slávia UK Bratislava) 1:04:03,11 a tretí skončil jeho brat i oddielový kolega Marcel za 1:05:51,38. Mária Potočná z klubu MSI Bratislava nám povedala: „V mužskej kategórii súťažilo jedenásť lodí a niektoré aj mimo konkurencie. Bol tu napríklad slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Juraj Kadnár, ktorý si chcel porovnať svoju výkonnosť so špecialistami na maratónske trate.“

V ženskej kategórii sa zúčastnilo osem lodí - všetko dievčatá z Bratislavy, kde má maratón dobré zázemie. Vyhrala Jana Dukátová časom 1:07:35,16, pred Danou Beňušovou za 1:07:46,68, tretia bola Anna Zererová 1:10:33,68. Všetko pretekárky Slávie UK Bratislava.

Po súťaži sa v karloveskej zátoke tradične uzamykal Dunaj ako oficiálny koniec vodáckej sezóny. Rieka sa zatvára veľkým, asi metrovým dreveným kľúčom, ktorý symbolicky vložia do vody a potom visí až do jari v lodenici klubu MSI. Začiatkom marca Dunaj zas odomknú, na čo sa najviac tešia najmenší vodáci.