„Zásadne nekupujem plastové fľaše, nedôverujem im. Uvedomujem si, akou záťažou sú pre životné prostredie,“ povedala herečka Emília Vášáryová, ktorá sa stala patrónkou kampane.
Sklenené fľaše prevládali v našich obchodoch ešte v prvej polovici 90. rokov, kým plastové fľaše boli skoro raritou.
V poslednom čase sa však zintenzívnil tlak niektorých obchodných reťazcov a vytláčajú vratné nápojové obaly. Väčšina alkoholu, sirupov i minerálnych vôd sa začína baliť do jednorazových obalov. Následkom je nárast produkcie komunálneho odpadu, znečisťovanie okolia pohodenými fľašami a zvýšenie finančnej záťaže spotrebiteľov. Ak neekologicky zmýšľajúci človek nemá finančnú motiváciu, fľašu vyhodí. V opačnom prípade fľašu stopercentne vráti.
Podľa koordinátora Spoločnosti priateľov Zeme Ladislava Hegiho spotrebiteľ zaplatí ročne približne 2 000 korún za plastové fľaše. Používanie ekologickejšej vratnej fľaše by ho vyšlo na 200 korún.
„Dopyt verejnosti nestačí, pretože ak sa výrobcovia plastov rozhodnú vytlačiť výrobcov sklenených fliaš, tak sa im to podarí. Dôležité sú legislatívne zmeny,“ hovorí.
Preto Spoločnosť priateľov Zeme vypracovala a presadzuje rad opatrení do pripravovaného zákona o obaloch na základe skúseností najúspešnejších štátov EÚ v tejto oblasti. Rozhodujúce sú systémové opatrenia v legislatíve, hlavne náprava ekonomických podmienok - odstránenie ekonomickej diskriminácie vratných obalov, zreálnenie cien - zohľadnenie vplyvov obalov na životné prostredie v cenách.
Ochranári chcú v rámci kampane v najbližších týždňoch navštíviť 15 slovenských miest, prvým bola včera Bratislava. (lg)