
FOTO SME - PAVOL MAJER
V Kongresovej sále hotela Forum to včera voňalo dobrotami. Nielen nos, ale aj oči sa mali na čom popásť. Torty najfantastickejších tvarov tu súťažili o Zlatú slnečnicu Hera - hlavnú cenu piateho ročníka rovnomennej súťaže. Pod záštitou Zväzu kuchárov a cukrárov SR v dvoch kategóriách súťažilo 19 družstiev, z toho 15 juniorských.
Marcipánový košík plný pestrofarebných ruží uložený na torte, veľký zelený vodník hľadiaci z verne stvárnenej trenčianskej studne, malá morská víla pod zlatožltým slnkom uprostred exotických kvetov, dalmatínec, nákladné auto, odhodená topánka, kus vesmíru, ba i celý svet - to všetko dokážu upiecť nielen hotoví majstri, ale dokonca aj cukrárski učni.
„V prvých ročníkoch súťažiaci nepochopili, že v súťaži ide najmä o invenciu, ale teraz to má porota z roka na rok ťažšie,“ povedal na vyhodnotení doživotný čestný predseda Zväzu kuchárov a cukrárov SR Ondrej Antovský.
Predseda poroty Jozef Klubník, inak zástupca prezidenta Zväzu kuchárov a cukrárov SR, pre denník SME povedal: „Deti naozaj šliapu dospelým na päty, nielen čo do výzoru súťažných výrobkov. Juniorské výrobky boli aj chutnejšie. Seniori používajú ťažšie stráviteľné materiály. Juniorské výrobky mali ľahšie krémy a obsahovali viac ovocia, čo je trendom v súčasnej gastronómii.“
Keďže viaceré výrobky boli podľa poroty vo výzore rovnocenné, o víťazstve napokon rozhodovala práve chuť.
V juniorskej kategórii zvíťazilo družstvo z Púchova pod vedením Jozefíny Šebákovej, ktoré upieklo mnohočlennú tortu nazvanú Svet nového tisícročia. Základná torta mala polvajcový tvar a predstavovala svet so svetadielmi. Dotvárali ju ostrovy s postavičkami ich obyvateľov s obydliami a flórou. Človeku sa takmer nechce veriť, že sa to všetko dá naozaj zjesť.
Víťaz kategórie dospelých, ktorý sa vďaka novinárskej cene stal zároveň absolútnym víťazom súťaže, 28-ročný majster odborného výcviku na učilišti v Slanickej Osade Jindřich Novotný však presviedča: „Na výrobu torty sme použili rastlinný tuk a na domčeky a kostol základnú modelovaciu mliečnu hmotu.“ Prezradil nám aj jej zloženie: „Tvorí ju sušené mlieko a práškový cukor v pomere 1:1, fondán a škrobový sirup. Všetko sa zmiesi a potom tvaruje. Hmota sa dá dofarbiť.“ Dielo malo názov Dedinka pod Roháčmi. „Kolegyňa pochádza zo Zuberca, kde je krásny skanzen. Sú v ňom drevenice a kostoly z celej Oravy,“ vysvetlil motív.
Do súťaže sa zapojilo len jediné družstvo z Bratislavy, v juniorskej kategórii. Za svadobnú tortu s kuriatkami získalo čestné uznanie.
Predsedu poroty Jozefa Klubníka, ktorý je zároveň vedúcim výrobne hotela Forum, sme poprosili o radu pre mamičky: „Mali by piecť podľa receptov starých mám. Odporúčam klasickú slovenskú štrúdľu a tvarohové knedličky. My sme ich ako deti jedávali bežne. Podľa prieskumov dnešné mamičky pečú stále menej a deti klasické slovenské jedlá pomaly ani nepoznajú.“ (jm)