á, že revízor nie je oprávnený vymáhať od čierneho pasažiera doklady totožnosti, ktoré potrebuje na vypísanie pokuty. Nemá dokonca právo ani na to, aby predviedol cestujúceho bez lístka na oddelenie polície, ba dokonca ani zdržiavať ho v ceste.
Prepravné poriadky MHD stanovujú cestujúcemu povinnosť preukázať sa platným lístkom. Ak ho nemá, je povinný zaplatiť stanovenú pokutu alebo preukázať revízorovi svoju totožnosť. Žiadny zákon však zároveň neurčuje, aká by mala byť sankcia, ak túto povinnosť nesplní. Vzhľadom na minimálnu spôsobenú škodu totiž takéto konanie nie je priestupkom ani trestným činom.
Podľa Dušana Korgu nie je možné postupovať proti takejto osobe ako proti páchateľovi a obmedzovať jej ústavné práva: právo na osobnú slobodu, voľný pohyb a podobne. Ak však občan splní svoju povinnosť a revízorovi dobrovoľne pokutu zaplatí alebo preukáže totožnosť, je to právne v poriadku. Ak však revízor cestujúceho zadržiava alebo ho chce proti jeho vôli odviesť na útvar polície, pácha vlastne trestný čin proti ľudskej slobode.
Zákon hovorí, že ak treba, môže policajt vyzvať občana, aby preukázal doklady. Pomohla by revízorom pri výkone služby policajná asistencia? Zdá sa, že ani toto riešenie nestačí. Zákonnou úlohou policajta totiž nie je zabezpečovať servis pre MHD. Rovnako nemá právo zisťovať totožnosť osoby na požiadanie iného občana, ktorý je v spore s touto neznámou osobou, a informovať žiadateľa o zistených údajoch kontrolovaného. Musí jednoducho zachovávať mlčanlivosť.
Oklieštené kompetencie vedú niekedy revízorov k zvýšenej agresivite či k fyzickému útoku na čierneho pasažiera. Napadnutý cestujúci by si mal v autobuse nájsť svedkov a sťažovať sa na Dopravnom podniku Bratislava. Podľa vyjadrenia niektorých napadnutých im podnik po sťažnosti zrušil pokutu.
V súčasnosti Dopravný podnik zamestnáva v Bratislave 29 revízorov. Pani Horčíková z Dopravného podniku dodáva, že sú medzi nimi aj dve ženy. „Títo ľudia by mali mať minimálne maturitné vzdelanie, čistý register trestov a vek nad 25 rokov. Podmienkou je aj úspešné absolvovanie skúšky zo znalosti prevádzkových a právnych noriem vzťahujúcich sa na výkon funkcie revízora. Vyžaduje sa aj psychická spôsobilosť,“ tvrdí Horčíková.
Revízori chodievajú obyčajne vo dvojici. Jeden nastúpi prednými, druhý zadnými dverami. Nápadní sú svojím nenápadným oblečením a zväzkom kľúčov, ktorý zvierajú v dlani. Majú na ňom elektronické zariadenie, ktorým zablokujú označovače lístkov. K ich najobľúbenejšej garderóbe patria vyšúchané džínsy, prípadne šuštiakové nohavice, tričko, džínsová bunda a šiltovka. V lete nosievajú kraťasy a neodmysliteľnú „ľadvinku“.
JURAJ HARUŠTIAK