„Pribúda infektov dýchacích ciest, ľudia sú depresívni a najmä chronicky chorým pacientom sa horšie dýcha,“ hovorí MUDr. Antónia Janotová, všeobecná lekárka pre dospelých na Kramároch. „Aj ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami majú teraz častejšie problémy,“ dodáva.
Sychravému počasiu podľa nej najlepšie vzdorujú ľudia, ktorí majú jasnú predstavu o tom, čo chcú v živote dosiahnuť. K optimistickej nálade pomáha dobrá hudba a šport. Ak ste sa doteraz neodhodlali navštíviť fitnescentrum a cítite sa „pod psa“, možno by ste to mohli skúsiť práve teraz. Komu priveľmi chýba slniečko, nech navštívi solárium, odporúča MUDr. Janotová, sama príjemne naladená. Niekomu však pomáha už aj rozsvietiť po zobudení v celom byte.
Primárka oddelenia klinickej psychológie v petržalskej nemocnici PhDr. Viera Páleníková v tomto nostalgickom čase ako terapiu odporúča porozprávať sa s priateľmi alebo ľahnúť si so šálkou čaju pod deku a posnívať si, čítať, počúvať hudbu a pozorovať prírodu.
Netreba sa však hrať na to, že je nám dobre, keď to nie je pravda. Ak je nám zle, iste to má svoj dôvod. Pokúsme sa to vyriešiť. Ak je tieseň veľká alebo trvá dlhšie, pravdepodobne nie je na vine počasie, alebo tiesnivé pocity z detstva. Vtedy by ste mali by ste vyhľadať odborníka. Neplašte sa však len preto, že sa vám svet nezdá každý deň ružový, to je normálne. „Mali by sme si plánovať nielen prácu, ale aj príjemné aktivity,“ radí psychologička Viera Páleníková. (jm)