
Najrušnejšími bratislavskými ulicami včera na podnet odborárov pochodovali ticísové davy demonštrantov. Kadiaľ prechádzali, blokovali dopravu. Na pochod ulicami nedostali súhlas od magistrátu ani od krajského úradu. FOTO SME - ĽUBOŠ PILCPrvý námestník primátora Pavol Minárik nám povedal, prečo demonštráciu nepovolili: „Ako cestný správny orgán sme nepovolili zvláštne používanie komunikácií. Pred uskutočnením protestného pochodu sme rokovali so zástupcami odborov a odporúčali sme im, aby vynechali také frekventované komunikácie ako Vajnorská, Šancova, Račianske mýto, alebo aby aspoň posunuli čas konania pochodu do tzv. dopravného sedla, teda do času, keď doprava nie je taká hustá. Odmietli. Už sme im raz dali viac-menej symbolickú pokutu 30-tisíc korún. Keďže ide o opakované porušenie, myslím si, že aj pokuta bude vyššia.“ (jm)
Najrušnejšími bratislavskými ulicami včera na podnet odborárov pochodovali ticísové davy demonštrantov. Protestovali proti sociálnej situácii ľudí a proti politike vlády, ktorá nepodporuje odbory. Demonštráciu kvôli zablokovaniu dopravy nepovolil magistrát ani krajský úrad. Oba orgány môžu z tohto dôvodu udeliť organizátorom demonštrácie pokutu až do výšky jedného milióna korún.
Keďže demonštranti na niekoľko hodín paralyzovali dopravu, v uliciach Bratislavy sme oslovili ľudí, ktorých sa protestný pochod mestom bezprostredne dotkol.
Mladá žena stojaca na zastávke električky: „Prečo obmedzujú nás, obyčajných ľudí. Nech si protestujú pred Úradom vlády. Ale prečo ja z druhého konca mesta idem pešo? Z mestskej dopravy sme museli vystúpiť. Som tiež odborárka, ale nemám na takéto využívanie prostriedkov.“
„Za Mečiara to nerobili, čo teraz,“ iniciatívne sa pripojila dôchodkyňa prechádzajúca okolo. „Môžu sa hanbiť, sú to darebáci. Nech si idú od Mečiara pýtať, čo všetko vykradol! Aké má bohatstvo v Trenčianskych Tepliciach, to nevidia?“
Mladý muž vo vojenskej uniforme sa pridal rezignovaným hlasom: „Terajšia vláda robí to isté. Celé Slovensko je nakazené. Všetci kradnú len pre seba, aj ja. Či súhlasím s pochodom? Ako sa to vezme. Treba to skúsiť, ale podľa mňa im to nepomôže.“
Štíhly muž v stredných rokoch: „Prekáža mi to, ale život je už taký. Za demokraciu sa platí. Bohužiaľ. Vláda sa zaoberá Afganistanom a domáce problémy nikto nechce riešiť. Ako majú dať ľudia najavo, že stále robia za malé mzdy, alebo sú nezamestnaní!? Ja ich podporujem.“
Viacerí oslovení z davu, ktorý sa vyvalil z ďalšej odstavenej električky, sa odmietli vyjadriť. Len jeden muž hlesol: „Použil by som neslušné slová.“
„Ponáhľam sa za ženou do pôrodnice,“ pokrčil plecami mladý muž za volantom pikapu. „Vedú to tu k nule, protestovať treba. Veď fakt veľa ľudí tu už žije v biede.“
„Je to nehoráznosť, takouto formou v centre mesta blokovať dopravu. Mali voliť inú,“ reagoval mladý muž za volantom dodávky. „Keby sa vyčíslila strata množstva ľudí, ktorí tu takto čakajú… Ja som súkromný podnikateľ. Ponáhľal som sa na stavbu kvôli betonáži. Ak neprídem načas, môžu tam vzniknúť vážne problémy.“
Vysoký elegantný muž, vodič Hondy: „Keby títo ľudia,“ mykol bradou smerom k pochodujúcim, „konečne zabudli na socialistické metódy a začali viac pracovať, aj oni by sa mali lepšie. Ako k tomu prídu ľudia, ktorí mali mať pracovné stretnutia a teraz o ne prídu? A prídu možno aj o možnosť niekomu z nich ponúknuť prácu.“
V poloprázdnej električke sa ozval ženský hlas: „Je to strašné.“
Mladá žena: „Slováci sú dosť tichí vo vyjadrení svojho názoru, takže istým spôsobom súhlasím, istým spôsobom sa hnevám, pretože musím čakať. Zase si to odtrpia obyčajní ľudia.“
Plavovlasá deva stojaca na nástupnom ostrovčeku zamyslene hľadela na posledných demonštrantov. „Urobili to veľmi správne. Asi sú naozaj v situácii, že musia demonštrovať. Ja im fandím, hoci aj ja budem pre zastavenú dopravu meškať. Malá demonštrácia nič neurobí. Ale takto, keď sa to dotýka aj ostatných občanov, politici budú nútení niečo robiť.“
„Súhlasím s touto akciou,“ povedal mladý muž sediaci s partnerkou na lavičke autobusovej zastávky. „Len by to mali skúšať niekde inde, pretože takéto pochody tu už boli niekoľkokrát a nič to nepomohlo.“
Vysoká mladá žena so slúchadlami na ušiach: „Čo si o tom myslím? Paralyzujú dopravu, a nič nedosiahnu. S protestom súhlasím. Mal by byť masívnejší. Desaťtisíc ľudí je pre našich politikov strašne, strašne málo.“
Ako pre SME povedala zastupujúca hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru nadporučíčka Silvia Miháliková, demonštranti sa okolo 15. hodiny začali rozchádzať. Viacero občanov sa však na nich počas dňa obrátilo so žiadosťou o informáciu, prečo demonštrantom tak vychádzali v ústrety.
„Čo sa týka zhromažďovacieho práva, organizátori si oznamovaciu povinnosť splnili. Demonštrantom nebolo povolené len zvláštne používanie komunikácie. Príslušníci policajného zboru teda zabezpečovali len plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky ostatným účastníkom.“
JANA MARTINKOVÁ